Prosektorium i nowy budynek Akademii Tarnowskiej najwcześniej za dwa lata.
Władze uczelni początkowo planowały, że nowy budynek w ramach kampusu powstanie już w przyszłym roku, teraz wiadomo, że jest to perspektywa co najmniej dwóch lat.
Właśnie tu ma znajdować się prosektorium.
Rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej przyznaje, że jest to ogromne przedsięwzięcie, którego przygotowanie musi dłużej potrwać. Piotr Kopa uspokaja jednak, że to miejsce na pewno powstanie.
– Chcielibyśmy, żeby za dwa lata już był gotowy, to jest ambitny cel, bo to nie jest prosta inwestycja. To trzeba po pierwsze zbudować, po drugie wyposażyć, mamy na to pieniądze, jesteśmy przygotowani, toczymy walkę z czasem, żeby to się udało spiąć, tak żeby jak najszybciej ten budynek już służył naszym studentom, bo ja przypomnę, że to nie będzie tylko budynek dla studentów kierunku lekarskiego. Z niego będą korzystać studenci wszystkich innych kierunków, choćby dlatego, ze będzie tam zlokalizowana nowa aula na prawie 450 miejsc. Ta nasza aula jest dla nas już po prostu zbyt ciasna.
Nowa aula okazjonalnie będzie również spełniać rolę sali koncertowej.
Nowy budynek ma mieć funkcję zarówno praktyczną, jak i relaksacyjną.
– Ten zielony dach, taki ogród na dachu bardzo nam się marzy, bo takiego obiektu w Tarnowie nie ma. Widziałem wizualizację, wyglądała imponująco, czasami zamykam oczy i widzę się na tym dachu w gronie studentów. Odpoczywając między zajęciami, bo to byłaby taka przestrzeń służąca złapaniu oddechu, relaksacji
– zapowiada Piotr Kopa.
Nowy budynek z prosektorium ma powstać na działce uczelni wzdłuż al. Matki Bożej Fatimskiej, naprzeciwko Zespołu Przychodni Specjalistycznych. Będzie połączony przewiązką z końcem budynku ‘G’, czyli wydziału lekarskiego i nauk o zdrowiu.
Koszt całej inwestycji to ok. 60 mln zł. Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku.
Do czasu powstania nowego budynku, zajęcia w prosektorium dla studentów kierunku lekarskiego będą obywać się w Collegium Medicum UJ, z którym Akademia Tarnowska podpisała umowę na rok, a później aneksowała ją o jeszcze kolejny rok.
Przypomnijmy, od 1 października tego roku po raz pierwszy Akademia Tarnowska uruchomiła kierunek lekarski. O jedno miejsce ubiegało się sześć osób. Już w pierwszej rekrutacji zapełniły się wszystkie miejsca, łącznie 60 osób z całej Polski.