Tarnów-Mościce. Mija 50 lat od śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego

csm.tarnow.pl

fot. csm.tarnow.pl

Tarnowianie oddadzą hołd wybitnemu mężowi stanu. 22 sierpnia mija 50 lat od śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który uratował tarnowską fabrykę Azotów. Był jednym z najwybitniejszych polskich inżynierów, ekonomistów i polityków, a także jednym z pierwszych dyrektorów Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie i Mościach, obecnie Grupy Azoty.

Tarnowianie doskonale znają tę postać i podkreślają zasługi Eugeniusza Kwiatkowskiego dla miasta.

– Eugeniusz Kwiatkowski to bardzo ważna postać dla naszego miasta. Dzięki niemu fabryka została uratowana, a Azoty mogły prężnie funkcjonować. – Był polskim chemikiem, wicepremierem, ministrem przemysłu, handlu, ministrem skarbu Rzeczypospolitej, zasłużonym dla narodu człowiekiem. Dla Tarnowa był bardzo ważną postacią, która się tutaj zaznaczyła. – Wniósł znaczący wkład w rozwój polskiego przemysłu chemicznego, w tym Zakładów Azotowych w Chorzowie i Tarnowie. – Pan Kwiatkowski był dyrektorem Zakładów Azotowych. – Starał się o zmniejszenie podatków i starał się zrestrukturyzować politykę pieniężną w Polsce, tak żeby łatwiej było ludziom prowadzić gospodarkę. Dzięki wsparciu prezydenta Mościckiego udało się mu, żeby w Tarnowie powstały Zakłady Azotowe.

W ramach obchodów odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów na grobie E. Kwiatkowskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz pod pomnikiem przy budynku Grupy Azoty.

W Centrum Sztuki Mościce w czwartek, 22 sierpnia będzie można obejrzeć film dokumentalny 'Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu”, który przybliży sylwetkę tego wybitnego polityka i jego osiągnięcia. Seans odbędzie się o godz. 17.

Będzie także spacer z przewodnikiem po Mościcach, który pozwoli uczestnikom na odkrycie miejsc związanych z życiem i działalnością Kwiatkowskiego. Bezpłatna, trwająca około półtorej godziny, wycieczka rozpocznie się o godzinie 18 na pętli autobusowej w Mościcach.

Z okazji rocznicy, przygotowano także specjalną gazetę okolicznościową 'Wiadomości Tarnowskie”, która skupi się na zasługach Eugeniusza Kwiatkowskiego dla przemysłu azotowego.

Grupa Azoty S.A. z okazji rocznicy otworzyła także na co dzień niedostępny ogród znajdujący się przy Willi Kwiatkowskiego, w której mieszkał dyrektor Kwiatkowski. Ogród jest naturalnym przedłużeniem miejskiego parku, który również nosi imię Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Ogród otwarty będzie dla mieszkańców Tarnowa i okolic oraz dla wszystkich zainteresowanych w każdy weekend sierpnia i września w godzinach 9:00 – 18:00.

Ogród Kwiatkowskiego otwarty dla zwiedzających

Tarnów upamiętni 50. rocznicę śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego

 

Exit mobile version