Świeccy nauczyciele religii wezmą udział w demonstracji w obronie katechezy. Protest odbędzie się w środę w Warszawie. Pojadą tam także nauczyciele z diecezji tarnowskiej.
Do Warszawy wybiera się Natalia Rosiek, która uczy religii w szkole podstawowej w Filipowicach i w Przydonicy, jest także szkolnym pedagogiem. Jej zdaniem religia w szkole to wielka wartość.
– Korzyści dla dzieci to wychowanie do wartości, które później inspirują do niesienia światu miłości. Uczą takich wartości jak prawda i dobro. Religia wychowuje też do empatii, uwrażliwia na drugiego człowieka, na poczęte życie, na osoby chore, starsze i potrzebujące. Dzieci uczą się także poznawać kulturę polską, europejską. Poznają inne religie. To jest również przestrzeń do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Tych pytań jest dużo, nie tylko w materii religijnej, ale także życiowej, tego co trapi dzieci. Wartości czy odniesienie do Pana Boga dają poczucie bezpieczeństwa i potrzebę stałości, której bardzo potrzebują dzieci.
Do Warszawy jedzie także Katarzyna Polowiec, która uczy religii w liceum w Brzesku.
– Jadę razem z moją znajomą, katecheci z naszej diecezji udają się do stolicy grupowo lub indywidualnie, aby brać udział w tym proteście. Jednym z ważnych motywów jest perspektywa redukcji godzin, bądź też utrata miejsca pracy. Wielu z nas ma rodziny. Co za tym idzie, musimy zapewnić im byt. Nie należy więc dziwić się, że katecheci lękają się o swoją przyszłość i swoich bliskich, dlatego uważam, że każdy głos w tej sprawie jest ważny. Bronimy w ten sposób nie tylko to, co nam się po ludzku należy, czyli równych i godziwych warunków pracy, ale także wartości, które wyznajemy, przekazujemy i według których chcemy żyć.
Protest odbędzie się w środę 21 sierpnia o 13.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Katechetów Świeckich.
Zmiany jakie mają nastąpić od września budzą niepokój i wiele pytań.
Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji mówi o możliwości organizacji nauki lekcji religii w grupie międzyklasowej. W szkole podstawowej takie grupy mogą obejmować uczniów klas I – III, IV – VI, albo VII i VIII. Ponadto od nowego roku szkolnego ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen. Są także zapowiedzi, że od 2025 roku byłaby tylko jedna lekcja religii.