To nie był łatwy rok dla rolników – przyznaje wójt gminy Tarnów. Gospodarze zmagali się najpierw z intensywnymi deszczami, później suszą i upałem. To przełożyło się na gorsze zbiory, m.in. zbóż czy niektórych owoców i warzyw w regionie.
Grzegorz Kozioł podkreślał na antenie RDN Małopolska, że tym bardziej trzeba uszanować pracę każdego rolnika, który po skończonych zbiorach, może podziękować za plony i wziąć udział w zabawie dożynkowej wraz z mieszkańcami regionu.
– Ktoś może powiedzieć, po co robicie dożynki, przecież gmina Tarnów to są miejscowości już zurbanizowane, jesteśmy sypialnią Tarnowa, ale to jest nasze wspólne wychowanie patriotyczne, kulturowe, tak robili nasi przodkowie, na naszym terenie. Musimy dzieciom pokazać, jak to dawniej było, przekazać im szacunek do chleba. Nowoczesność gminy Tarnów to podejście do dożynek w formie starostów dożynkowych
Starostami dożynek gminy Tarnów będą Marta Smagacz z Koszyc Wielkich oraz 24-letni Bartłomiej Czapkowicz z Radlnej, który jest jednym z najmłodszych rolników z gminie Tarnów.
Tradycją gminną jest też przegląd dożynkowych wieńców, wszystkich będzie 15.
Dożynki gminy Tarnów zaplanowano na niedzielę 18 sierpnia na stadionie w Zbylitowskiej Górze od godz. 14.00.
Rozpocznie je Msza św. polowa, po której nastąpią tradycyjne obrzędy dożynkowe w wykonaniu zespołu folklorystycznego ‘Otfinowianie’ i konkurs wieńca dożynkowego. O poczęstunek zadbają Koła Gospodyń Wiejskich.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych oraz muzycznych atrakcji.
– Mamy koncerty z najwyższej półki, gwiazdą wieczoru będzie Ania Dąbrowska, będą też występy innych zespołów. Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu na dożynki gminy Tarnów
– zapraszał wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.
Ania Dąbrowska zaśpiewa o godz. 20.00. Wcześniej na scenie zaprezentuje się także młody muzyk z Niecieczy Nikodem Liro oraz zespół cygańskiej muzyki ‘Dziani’.
Na finał wydarzenia wspólną imprezę poprowadzi zespół Feniks.