Powodów do świętowania było kilka. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sumie odpustowej w Szczyrzycu przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Zakon cystersów jest tu już od 790 lat, a ponadto mija 40 lat od papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej.
Biskup Andrzej Jeż w rozmowie z radiem RDN Nowy Sącz podkreślał znaczenie obecności cystersów w Szczyrzycu.
– Włączyli się bardzo mocno w różne wymiary funkcjonowania społeczności. Nie wyobrażamy sobie tego miejsca i całego regionu bez tej działalności religijnej, życia zakonnego, ale też rolnictwa, bo do dziś funkcjonuje tu gospodarstwo. To także wymiar kultury, między innymi piśmiennictwo oraz patriotyzm. Jestem przekonany, że ta obecność wzmocniła lokalną społeczność
– zaznaczył.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej zwrócił też uwagę na wielowątkowość uroczystości obchodzonych 15 sierpnia.
– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest ważna dla naszego narodu, ale też dla tego miejsca. Jest odpust, ale też 40. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej. Sierpień jest bardzo bogaty w naszej historiografii, zwłaszcza jeśli chodzi o uroczystość wniebowzięcia czy Cud nad Wisłą, wielką i decydującą dla Europy i świata bitwę, która została stoczona z bolszewikami w 1920 roku.
Odpust przy opactwie w Szczyrzycu miał piękną oprawę. Część mieszkańców miała na sobie stroje regionalne, nie brakowało feretronów, a parafianie bardzo licznie zgromadzili się na placu przy tutejszym kościele.
– Musimy pielęgnować tradycję. Bardzo przeżywamy, bo to wielka uroczystość w naszej parafii. Jest tu klimat Matki Bożej, Matki Pokoju i Dobroci. Cystersi pomagają ludziom, bardzo dużo włożyli w kulturę całego regionu i zasłużyli się tutaj – przede wszystkim w rozwoju duchowym, ale też wprowadzali techniki uprawy ziemi
Zobacz zdjęcia:
Odpust ku czci Matki Bożej Wniebowziętej u cystersów w Szczyrzycu (15.08.2024)