Hiszpańska ekspresja podczas Festiwalu im. Jana Kiepury. „Luisa Fernanda” zachwyciła [WIDEO]

kiepura hiszpanski 08 2024028

To był prawdziwy rarytas. Podczas Festiwalu im. Jana Kiepury melomani mogli zobaczyć i usłyszeć pełen ekspresji koncert muzyki hiszpańskiej. Była to słynna „Luisa Fernanda”, której autorem jest Federico M. Torroba.

W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju zaprezentowali się hiszpańscy artyści wraz z Filharmonią Krakowską.

– To absolutnie wyjątkowe wydarzenie, bo bardzo rzadko można usłyszeć w Polsce (ostatni raz w latach 90. w Warszawie) pełną zarzuelę, czyli coś pomiędzy operą i operetką. W Krynicy wystąpili między innymi soliści z teatru w Madrycie. „Luisa Fernanda” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych zarzueli hiszpańskich. Jest to utwór tak ważny dla Hiszpanów, jak co najmniej „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki dla Polaków

– wyjaśnił Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej.

Zarzuela jest prezentowana w Polsce w ramach współpracy z ambasadą Hiszpanii w Polsce. Od 3 lat są organizowane Dni Muzyki Hiszpańskiej. Mateusz Prendota liczy, że w przyszłości uda się zaprezentować nasz „Straszny Dwór” w teatrze zarzueli w Madrycie.

Jak koncert przypadł do gustu widzom?

– Nasza operetka jest tradycyjna, a to było coś zupełnie innego. Muzyka jest wspaniała, a głosy piękne. Przyjeżdżamy tu od 20 lat. Ta tradycja jeszcze od czasów Bogusława Kaczyńskiego nas tu przeciąga i są tu cały czas jakieś nowości

– mówili nam uczestnicy koncertu, którzy przyjechali na Festiwal im. Jana Kiepury między innymi z Warszawy, Wrocławia i Mikołowa.

57. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju potrwa do soboty (17.08). Program imprezy znajdziesz tutaj: KLIK. Radio RDN Nowy Sącz jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz zdjęcia:

Koncert muzyki hiszpańskiej na Festiwalu im. Jana Kiepury (14.08.2024)

Więcej informacji o koncercie hiszpańskim (za festiwalkiepury.pl):

„Luisa Fernanda” to zarzuela, komedia w trzech aktach autorstwa Federico Moreno Torroby do libretta Federico Romero Sarachaga i Guillermo Fernández-Shaw Iturralde. Premiera odbyła się 26 marca 1932 roku w Teatro Calderón w Madrycie.

W tym utworze scenicznym możemy zobaczyć, jak kompozytor potwierdza swój wyrazisty styl i tradycyjny charakter, używając prostego, bezpośredniego języka o wielkiej stylistycznej elegancji muzyki Hiszpanii. Muzyka Torroby z pewnością oferuje wiele form hiszpańskiego wyrazu tj. rytm, harmonia i ekspresja. Osobowość kompozytora może być nieuchwytna, ale melodie Torroby zapadają w pamięć, a jego teatralny instynkt nigdy nie słabnie.

Akcja zarzueli rozgrywa się w Madrycie tuż przed wielką rewolucją w 1868 roku i jest wiernym odzwierciedleniem atmosfery tamtych czasów. Ukazuje brutalny podział społeczny Hiszpanii na monarchistów i liberałów.

Luisa Fernanda, główna bohaterka, jest zakochana w Javierze, jednak nie ma innego wyjścia, jak tylko poślubić Vidala Hernando, w tym celu udają się do Estremadury. W końcu ulega swoim uczuciom do Javiera i łamie serce Vidalowi. Nie boi się jednak niczego, bo „serce, które przebacza, nie jest wielkim ciężarem.

Zarzuele, chociaż chętnie słuchane przez melomanów, rzadko wykonywane są na festiwalowych estradach, a usłyszeć je w całości to wielka gratka. Dlatego koncert ten niewątpliwie będzie mocnym elementem festiwalowego programu. Zarzuelę wykonają artyści z Hiszpanii, przy współudziale Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Obsada:

CARMEN ROMEU – Luisa (sopran)
CÉSAR SAN MARTÍN – Vidal (baryton)
KATARZYNA GURAN – Carolina (sopran)
ALEJANDRO DEL CERRO – Javier (tenor)
KLAUDIA CZYSZCZOŃ – Rosita (sopran)
DOBROMIŁA LEBIECKA – Mariana (alt)
TOMASZ ŚWIERCZEK – Saboyano, sprzedawca (tenor)
PATRYK WYBORSKI – Anibal, Bizco Porras, kapitan (baryton)
IHOR TYKHONOV – Nogales, Don Lucas, Pollo 1 (bas)
BARTŁOMIEJ CHORĄŻY – Don Florito, Pollo 2, wieśniak (tenor)
JOANNA SKWARA – sprzedawczyni (sopran)

ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII KRAKOWSKIEJ
NÉSTOR BAYONA – dyrygent
PIOTR PIWKO – chórmistrz

Prowadzenie:

Jerzy Snakowski

Exit mobile version