Nasze oczy w tym dniu wpatrzone są w Matkę Bożą. To także dziękczynienie za plony i modlitwa za Ojczyznę. 15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. To także ważna data z historii, obchodzimy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej i święto Wojska Polskiego.
Ks. dr Jakub Kuchta przypomina, że po zakończeniu ziemskiego życia, Maryja z ciałem i duszą została wzięta do nieba.
– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny naszą uwagę kieruje w kilka stron, przede wszystkim każe nam podnieść oczy do góry. Popatrzyć na Maryję, która została wzięta do nieba. Jej natura ludzka została podniesiona wysoko, do nieba i wskazuje też cel naszego życia, że to nie tu na ziemi kończy się w grobie nasze życie, ale wierzymy, że kiedyś przyjdzie moment zmartwychwstania, w którym my też będziemy uczestniczyli i też zmartwychwstaniemy.
Uroczystość jest obchodzona w Kościele już od V w, z początku było to święto Zaśnięcia Matki Bożej. Dogmat o wniebowzięciu Maryi ogłoszony został przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. W czwartek do kościoła idziemy z kwiatami, a rolnicy dziękują za plony.
– Wiele osób dziękuje Bogu za plony ziemi, które w tym czasie są zbierane. Każdy kto ma jakiś związek z rolą wie, że człowiek może bardzo wiele chcieć i zaplanować, ale Boża opatrzność, szczególnie w trudzie uprawy ziemi jest niezwykle ważna. Zdarza się, że przychodzą kataklizmy, momenty kiedy człowiek jest bezradny wobec sił natury. To także wspomnienie historyczne 1920 roku, wydarzenia nazywanego Cudem nad Wisłą, kiedy to nasza Ojczyzna została obroniona – jak wierzymy także i przy Bożym błogosławieństwie i wsparciu Opatrzności przed nawałą bolszewicką i dlatego też tego dnia świętuje Wojsko Polskie.
Kult Matki Bożej Wniebowziętej w diecezji tarnowskiej jest bardzo żywy. Parafie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeżywają uroczystości odpustowe. Tak jest m.in. w Sanktuarium w Bruśniku, Przeczycy i Szczyrzycu.
W sanktuarium Matki Bożej w Bruśniku, w czwartek Msze święte z błogosławieństwem ziół i kwiatów będą o godzinie 7.00, 9.00 oraz 11.00 Msza przy ołtarzu polowym i o 17.00 dla chorych. Sumie odpustowej przewodniczył będzie ks. Jacek Nowak proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach.
W Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy trwają uroczystości odpustowe pod hasłem “Maryjo obecna w Kościele – wstawiaj się za nami”. W czasie centralnej uroczystości, w czwartek 15 sierpnia o godzinie 11.00 arcybiskup Henryk Nowacki poświęci wieńce żniwne, zioła i kwiaty oraz tradycyjne wiązanki i chleby wypieczone z tegorocznych ziaren. Będzie to dziękczynienie za zebrane w tym roku plony.
Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny trwa także w opactwie cystersów w Szczyrzycu. Centralne uroczystości rozpoczną się o 11.00. Sumie odpustowej przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podczas każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo ziół i kwiatów. W tym roku przypada 790 lat opactwa w Szczyrzycu i 40 lat od papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest w Kościele Katolickim świętem nakazanym, tzn. tego dnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.