Na kierunku lekarskim w Tarnowie nie ma mowy o rekrutacji uzupełniającej. Akademia Tarnowska przeżywała prawdziwe oblężenie chętnych, którzy chcą zostać lekarzami. Podania spływały z całej Polski. 60 miejsc zapełniło się już w pierwszej rekrutacji. W systemie zarejestrowało się 360 osób, które spełniły próg punktowy, co oznacza, że o jedno miejsce na kierunku lekarskim walczyło sześć osób.
Jak przekonuje rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej Piotr Kopa, studenci wybierają nie tylko kierunek, ale też miasto, które jest znacznie tańsze do życia w Krakowie czy Warszawie.
– Wiele osób wyrażało zainteresowanie, było niesamowicie zdziwionych tym, jakie są ceny np. wynajmu mieszkań w Tarnowie. Wystarczy sobie porównać ceny krakowskie, warszawskie, gdańskie, poznańskie, łódzkie, wrocławskie z tymi tarnowskimi, to według moich wyliczeń, w Tarnowie można się utrzymać dwa miesiące za kwotę, która pozwala na miesięczne utrzymanie w większym ośrodku. To jest niemal 100 procent różnicy w cenie na korzyść Tarnowa.
Uczelnia ma już oficjalne rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie limitów przyjęć.
Nie tylko kierunek lekarski był oblegany w czasie tej rekrutacji na tarnowskiej uczelni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też psychologia, prawo, administracja, języki obce w komunikacji (e-)biznesowej czy pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna.
Większym zainteresowaniem niż w poprzednich latach cieszyła się teraz filologia polska.
– Ten kierunek przez kilka ostatnich lat był na krawędzi. Władze uczelni stały na stanowisku, że musimy zrobić wszystko, żeby filologię polską utrzymać, jaką jest prowadzenie kształcenia, a ten kierunek jest niezwykle istotny.
Na filologię polską rekrutowało się teraz 30 osób, z czego papiery złożyła połowa z nich. Żeby kierunek mógł wystartować, musi zapełnić się 18 miejsc, ale o tym, czy uczelnia będzie kształcić mniejszą grupę, decyzję ostatecznie podejmie rektor Akademii Tarnowskiej.
Wiadomo już, że w tym roku uczenia nie będzie prowadzić studiów II stopnia na kierunkach filologia polska i administracja stacjonarnie. Z powodu braku chętnych zrezygnowano także z kilku niestacjonarnych kierunków.
Rekrutacja dodatkowa potrwa od 19 sierpnia do 15 września. Ostatnią szansą, żeby wypełnić pozostałe wolne miejsca, będzie trzydniowa rekrutacja od 23 do 25 września.
Zajęcia na uczelniach wyższych ruszają 1 października.