Bukiety na Matki Bożej Zielnej. Na tarnowskim Burku można kupić gotowe pachnące kompozycje

S71lju0F

Na popularnym tarnowskim placu targowym można kupić gotowe bukiety, które 15 sierpnia święci się w kościele.

Dziurawiec, rumianek, jarzębina, wrotycz, nawłoć, proso sułtańskie, słonecznik. Sprzedawcy z tarnowskiego Burku wymieniają najpopularniejsze zioła, z których można zrobić piękny bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej.

Na popularnym tarnowskim placu targowym można kupić gotowe bukiety, które 15 sierpnia święci się w kościele.

– Mam całe bukiety skomponowane z ziół i kwiatów i mam też pojedyncze. To mam tak: dziurawiec, nawłoć, wrotycz, słonecznik, jarzębinę, proso sułtańskie. -Sprzedaję bukieciki, w których są wszystkie zboża, owiec, pszenica, żyto, jęczmień, proso, len, czarnuszka, jarzębina, mięta, lawenda, głóg, oregano. -Pszenica, floksu kawałek i jarzębina.

Ponadto w bukiecie nie może zabraknąć jabłek, czy kopru. Ceny bukietów na tarnowskim Burku wahają się od 5-10 zł. Natomiast pojedyncze zioła kosztują od 2-5 zł.

Tymczasem niektórzy tarnowianie, z którymi rozmawialiśmy wolą sami komponować bukiety, z ziół i kwiatów, które sami zbierają na łące.

-To są słoneczniki bardzo ładne, dziurawiec bardzo znane zioło. -Ja sobie raczej sama robię z racji tego, że mieszkam poza Tarnowem, więc mogę sobie uzbierać. Na pewno rumianek, miętę, szałwię, pokrzywy. -Ja przeważnie robię, staram się uzbierać takich kolorowych kwiatków , rumianki, bławatki, jarzębinę do tego, później zboża, żyta, pszenicy, owsa.

Dawniej na wsiach poświęcone zioła w kościele były przechowywane w chatach pod sufitem. Wierzono, że poświęcony bukiet nabierał niezwykłych właściwości ochronnych i leczniczych. Wówczas takim bukietem okadzano izbę i obejście domu przed burzami, pożarem i epidemią.

Według starej tradycji bukiet Matki Boskiej Zielnej powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż, kwiatów. Cyfra 7 w Starym Testamencie uważana jest za symbol doskonałości. Dlatego ważne jest, aby taki bukiet składał się z nieparzystej liczby roślin.

Autor: Amelia Ogar/ oprac. Aneta Mleczko

 

Exit mobile version