Tarnów. Czy w katedrze powstanie podziemna trasa turystyczna?

Projekt bez nazwy11

fot. ks. Sebastian Musiał

Podziemne korytarze w tarnowskiej katedrze, połączenie krypt, wystawy. To w przyszłości może być duża atrakcja turystyczna. Pomysłodawcą jest ks. Sebastian Musiał, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, wikariusz parafii katedralnej, który bada krypty i doprowadził do otwarcia sarkofagów Ostrogskich – właścicieli Tarnowa.

– Cały czas o tym marzymy. Jesteśmy na etapie sprawdzania możliwości technicznych. To się nazywa studium wykonalności na ile uda się zrobić podziemną trasę turystyczną. Bardzo byśmy chcieli, żeby to rzeczywiście stało się ważnym miejscem na mapie Tarnowa, że w katedrze z podziemną trasą turystyczną będzie można poznać historię Ostrogskich, Tarnowskich, katedry, diecezji tarnowskiej i Tarnowa.

 

Ks. Sebastian Musiał chciałby, aby powstały podziemne korytarze, które połączą pojedyncze krypty, później mogą powstać miejsca wystaw, gdzie będzie można zobaczyć m.in. skarbiec katedralny, odnowione cynowe sarkofagi.

Koszty tego przedsięwzięcia w tak zabytkowym miejscu, jakim jest katedra są bardzo wysokie. Trzeba wykonać prace porządkowe, archeologiczne, inżynierskie, elektryfikacyjne, budowlane i wiele innych. Dlatego w internecie ruszyła zrzutka zatytułowana – Uratuj krypty grobowe przed 'śmiercią’ w katedrze tarnowskiej.

W katedrze jest siedem krypt: książąt Ostrogskich, a w niej dwa cynowe sarkofagi z XVII w.- w całej Europie jest ich tylko 300, hetmana Jana Tarnowskiego z XVI w., tarnowskich mieszczan z XIV w., tarnowskich biskupów i trzy bezimienne. Niestety, dziś ze względu na ich krytyczny stan, krypty są zamknięte dla zwiedzających.

Link do zrzutki: (KLIKNIJ TUTAJ)

Suknia i pierścień z diamentem. Jakie tajemnice i skarby skrywają zabytkowe sarkofagi?

Sensacyjne odkrycie w krypcie Ostrogskich. Chodzi o żonę księcia

Sensacyjnym odkryciem w krypcie Ostrogskich w Tarnowie zainteresowali się naukowcy z Krakowa, Ukrainy i Litwy

 

Exit mobile version