To były dni pełne radości, modlitwy, poznawania historii i przesłania św. Jana Pawła II. Wyjazd na Chorwację oraz do Bośni i Hercegowiny w ramach projektu 'Nasz Papież – śladami Jana Pawła II na ziemi chorwackiej” dobiegł końca. Uczestniczyła w nim młodzież z Brzeska i okolic.
– Miałem okazję odwiedzić miejsca, w których był św. Jan Paweł II. Niesamowite było to jak lokalni mieszkańcy reagowali na nas, kiedy byliśmy w koszulkach z flagą Polski. Wielu z nich podchodziło i zadawało pytania na temat św. Jana Pawła II. – Od świtu do zmierzchu uczestniczyliśmy w różnych atrakcjach. Pomimo napiętego grafiku i zmęczenia udawało nam się zrealizować wszystkie plany. Był oczywiście czas na modlitwę i odpoczynek. – Udział w Mszach św. podczas festiwalu był głębokim, duchowym przeżyciem. To była wspólnota ludzi z różnych krajów, która razem śpiewała, tańczyła, klaskała i trzymała się za ręce
– opowiadają Klaudia, Oliwia i Maksymilian.
Młodzi zwiedzili Zadar, Split i Rijekę podążając śladami Jana Pawła II. Dowiedzieli się jaki wpływ miał papież na proces ekumeniczny między katolikami i prawosławnymi, oraz jakie zmiany zaszły tam po papieskiej wizycie w Chorwacji.
Młodzi uczestniczyli także w 35. Festiwalu Młodych Mladifest w Medjugorie. M.in. Konrad zdecydował się wejść na Górę Objawień bez butów.
– Zdecydowałem, że tak wejdę, ponieważ przypomniała mi się pewna intencja. Postanowiłem, że mogę Matce Bożej takie wejście boso ofiarować. Droga była kamienista, dużo ostrych, małych kamieni, ale było warto. Miałem dużą satysfakcję. – Dla mnie Medjugorie to wyjątkowe miejsce, które przyciąga tysiące pielgrzymów, w tym też młodych. Ja na festiwalu byłam po raz drugi. Mieliśmy także okazję zwiedzać to miejsce z przewodnikiem i dowiedzieć się dużo na temat objawień
– mówili Katarzyna i Konrad.
Był także czas na odpoczynek na plaży i pływanie kajakami po rzece Neretva.
Kierownikiem wyjazdu i pomysłodawcą przedsięwzięcia był ks. Marcin Minorczyk wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku.
– Bardzo jestem dumny z naszej młodzieży, wzajemnie sobie pomagali, mieli mnóstwo pozytywnej energii, chociaż program wyjazdu był wypełniony po brzegi, a po wielu z nich widać było, że to właśnie czas Mszy św., modlitwy był dla nich najważniejszy i przeżywali go w wielkim skupieniu. Wielu młodych bardzo mocno przeżyło wejście na Górę Objawień i festiwal w Medjugorie.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło radio RDN Małopolska.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Jana Pawła II znają tylko z opowiadań, teraz podążają jego śladami