Ks. Andrzej Jasnos o nowym rozporządzeniu: To otwieranie kolejnych drzwi, aby wyprowadzić religię ze szkoły

ks. Andrzej Jasnos

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich organizuje protest w Warszawie. To ma być akcja obrony religii w szkole. Zmiany jakie mają nastąpić od września budzą niepokój i wiele pytań.

W diecezji tarnowskiej religii uczy ok. 1300 katechetów. Jak powiedział gość audycji Słowo za Słowo dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr Andrzej Jasnos, nauczyciele tego przedmiotu wiedzą o planowanym proteście.

– Tak zostali poinformowani. Nie można się dziwić, że nauczyciele religii w pewien sposób czują się dyskryminowani. Posiadają takie samo wykształcenie jak inni nauczyciele. Często też posiadają dodatkowe wykształcenie. Obecność nauczyciela lekcji religii przez wielu dyrektorów jest bardzo doceniana i podkreślana, choćby i w działaniach wolontariackich, na które również zwraca się uwagę.

Protest odbędzie się 21 sierpnia o 13.00 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji mówi o możliwości organizacji nauki lekcji religii w grupie międzyklasowej. W szkole podstawowej takie grupy mogą obejmować uczniów klas I – III, IV – VI, albo VII i VIII. Ponadto od nowego roku szkolnego ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen. Są także zapowiedzi, że od 2025 roku byłaby tylko jedna lekcja religii.

Ks. Andrzej Jasnos mówi, że te zmiany mają określony cel.

– To otwieranie kolejnych drzwi, aby wyprowadzić edukację religijną ze szkoły. To nowe rozporządzenie daje możliwość okrajania podstawy programowej, która jest przygotowana do konkretnych klas. Warto zobaczyć, że między uczniem pierwszej klasy szkoły podstawowej a trzeciej klasy jest istotna różnica emocjonalna, psychiczna.

Jeżeli będzie dużo uczniów chętnych do zgłębiania wiedzy religijnej to nauka powinna być zorganizowana tak jak do tej pory. Ewentualne łączenie klas może dotyczyć małych szkół. W diecezji tarnowskiej zdarzały się takie sytuacje.

– Takie rozwiązania też były stosowane w naszej diecezji właśnie w małych szkołach, które borykały się z trudnością utrzymania możliwości funkcjonowania. Prowadzenie zajęć w grupach się odbywało. Trzecia klasa szkoły podstawowej w pewien sposób była wyłączona ze względu na treści, które są nakierowane na przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej. Jest taka możliwość, natomiast to bardzo mocno utrudnia funkcjonowanie nie tylko nauczycielom lekcji religii, ale przede wszystkim dzieciom. Te treści są bardzo mocno ograniczone.

Przypomnijmy, że Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną – czytamy w oświadczeniu.

Najnowszą inicjatywą w obronie religii jest akcja czterech tygodników katolickich: Niedzieli, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnika Katolickiego. Akcja 'TAK dla religii w szkole” to protest wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży. Polega ona na wyrażaniu sprzeciwu wobec planów ministerstwa. Formularz został dołączony do tygodników. Protest można także podpisać w Internecie (KLIKNIJ TUTAJ).

 

Wielka niewiadoma. Jak od września ma wyglądać nauka religii w szkole?

Jest kolejna akcja związana z obroną lekcji religii w szkole

Rodzice uczniów o zmianach w nauczaniu religii: 'To dyskryminacja naszych dzieci’

 

Exit mobile version