Kobiety w ciąży mogą skorzystać z darmowych badań prenatalnych finansowanych przez NFZ. W Małopolsce tego typu diagnostykę wykonuje 17 placówek, między innymi w Tuchowie, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej.
Tego typu diagnostyka pozwala na wykrycie chorób lub wad dziecka zanim jeszcze pojawi się ono na świecie. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii zaraz po narodzinach dziecka. Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni czy dystrofii mięśniowej.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 – 10 procent ogólnej liczby porodów. Powyżej 35. roku życia wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko wystąpienia patologii płodu. Ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3 – 5%. Część z tych wad dzięki diagnostyce obrazowej i biochemicznej możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży
Do niedawna z darmowych badań prenatalnych mogły korzystać tylko kobiety po 35. roku życia. W tej chwili może je wykonać każda kobieta oczekująca dziecka, bez względu na wiek. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę z informacją o jej zaawansowaniu. Może to być lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub z gabinetu prywatnego.
Diagnostyka obejmuje nieinwazyjne badania płodu:
USG płodu pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+6 dni),
badania biochemiczne w zależności od wieku ciąży – PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przyszła mama jest kierowana do kolejnego etapu badań, obejmującego:
- poradę genetyczną,
- badania cytogenetyczne,
- pobranie materiału do badań genetycznych za pomocą amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Pogłębiona część diagnostyki jest wykonywana na podstawie oddzielnego skierowania – od lekarza prowadzącego ciążę lub z poradni przeprowadzającej nieinwazyjne badania prenatalne. Oprócz kobiet, w przypadku których stwierdzono nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, mogą z niej skorzystać także przyszłe mamy spełniające jedno z kryteriów:
wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka,
stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka,
stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową.
Lista placówek, w których można wykonać darmowe badania jest dostępna na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce Profilaktyka z NFZ.
Link: KLIKNIJ TUTAJ