Zachwyca paletą barw piór i specyficzną lokalizacją gniazd. Nietypowy ptak w regionie!

zolna

fot. Marek Skruch

Choć wyglądem przypomina egzotycznego ptaka, coraz częściej można spotkać go w regionie. Ornitolodzy zauważyli gniazda żołny między innymi w powiecie dębickim.

Marek Skruch przyznał w rozmowie z RDN Małopolska, że żołnę trudno pomylić z naszą rodzimą sikorką czy gilem. Zwraca uwagę przede wszystkim barwnym wyglądem…

– Bardzo piękny kolorowy ptak, który żywi się owadami, łapie różne błonkówki, m.in. ważki, motyle, pszczoły czy osy. Ptak bardzo kolorowy, bardzo ciekawy, gnieżdżący się w norkach, w takich skarpach np. nad jakimiś rzekami, czy w takich miejscach na ogół dość dobrze nasłonecznionych, gdzie jest dużo latających owadów, którymi się żywi.

Mimo że jego naturalnym środowiskiem jest Azja i południowa Europa, lokalnie Afryka, to coraz częściej można spotkać go także w Polsce. Był widziany m.in. na Zamojszczyźnie, Dolnym Śląsku czy Kielecczyźnie.

Żołna ma też swoje gniazda na styku województw małopolskiego i podkarpackiego.

Ornitolodzy nie chcą jednak zdradzać ich dokładnych lokalizacji.

– Bardzo piękny ptak, którego możemy obserwować, tylko trzeba znać lokalizację. Raczej ornitolodzy niechętnie mówią, gdzie konkretnie są takie miejsca lęgu takich rzadszych gatunków, ciągle jeszcze rzadkich, bo to nie jest ptak pospolity jak np. sikora. Ornitolodzy nie rozgłaszają wszędzie informacji na temat lokalizacji takich miejsc z tego względu, żeby tam się nie gromadzili ludzie, którzy nie zawsze potrafią się zachować i mogą przeszkadzać w skutecznym wyprowadzaniu lęgu przez te ptaki

– tłumaczył ornitolog Marek Skruch.

W Polsce żołna znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

W okresie lęgowym składa około 5-6 jaj, które wspólnie wysiadują samica i samiec.

Pióra żołny to połączenie kilku kolorów – białego, czarnego, rdzawobrązowego, żółtego i błękitnego.

Exit mobile version