To konkretna pomoc dla ciężko chorych osób, a pieniądze można przeznaczyć na opiekunkę czy na rehabilitację – mówią ci, którzy już dostali świadczenie wspierające. Od tego roku mogą się o nie starać osoby z niepełnosprawnościami.
Przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie Renata Grochal powiedziała Radiu RDN Małopolska, że zainteresowanie świadczeniem jest bardzo duże.
W Małopolsce w pierwszym półroczu zostało złożonych ponad 27 tys. wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Ta decyzja jest niezbędna do ubiegania się przez osoby z niepełnosprawnością do otrzymania wypłaty świadczenia wspierającego. Wydano ponad 10 tys. decyzji. To najwięcej w kraju.
Poziom potrzeby wsparcia ustala komisja. Jej członkowie przychodzą do domów najbardziej chorych osób. Ci, którym stan zdrowia pozwala na przyjście stawiają się osobiście przed komisją. W Tarnowie jest to Małopolski Urząd Wojewódzki.
Z naszych informacji wynika, że w Tarnowie niektórzy na komisję będą czekać nawet pół roku. W skali województwa jest to krótszy czas.
Średni czas oczekiwania wynosi cztery miesiące. Mniej więcej ten czas jest taki sam w przypadku komisji wyjazdowych i stacjonarnych. Wynika to z bardzo dużego zainteresowania osób składających wnioski. Na koniec lipca mamy ponad 30 tys. wniosków. Staramy się rozpatrzyć wszystkie te wnioski bez zbędnej zwłoki. Ten czas oczekiwania systematycznie się skraca.
Wszystkie osoby otrzymują informację o terminie, w którym mają się stawić, bądź o terminie, kiedy komisja przybędzie do domu osoby z niepełnosprawnością.
Cały czas działa także infolinia w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia 12 39 21 420.
Pracownicy udzielają informacji nie tylko o sposobie, procedurze ubiegania się o wydanie decyzji ustającej poziom potrzeby wsparcia. Można się także dowiedzieć co ze złożonym wnioskiem, czy jest wyznaczony termin.
Wnioski można wysyłać do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie przy ul. Basztowej 22. Przyjmują je powiatowe i miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności i delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie i Nowym Sączu.
Mając ustalony poziom potrzeby wsparcia można wnioskować do ZUS-u o świadczenie wspierające. Wynosi ono do 220 procent renty socjalnej, po waloryzacji to prawie 4 tys. zł.
W tym roku o świadczenie mogą wnioskować osoby, które uzyskały od 87 do 100 punktów., w przyszłym od 78 do 86 punktów, w 2026 od 70 do 77 punktów.
Wysokość świadczenia jest uzależniona od liczby uzyskanych punktów.