Coraz więcej wad postawy wśród dzieci. Jak dobrać plecak, żeby nie skrzywić kręgosłupa?

fizjoterapia4

Siedzący tryb życia, mało ruchu, niewłaściwie dobrany tornister – to prosta droga do wad postawy, a tych jest coraz więcej wśród dzieci i młodzieży.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że tak źle z kręgosłupami młodych ludzi jeszcze nie było.

Do takich najczęstszych wad postawy należą wady kręgosłupa, są to plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe, ale też wady stóp i tutaj najczęstsze jest płaskostopie, stopy płasko-koślawe oraz wady kolan. I jeśli chodzi o wady kolan to kolanka koślawe

– wymienia Dorota Ogarek fizjoterapeuta z Krajowej Rady Fizjoterapeutów woj. małopolskiego.

W ramach akcji małopolskiego NFZ 'Środa z profilaktyką’, w Tarnowie odbyły się badania wad postawy, a fizjoterapeuci doradzali rodzicom jak dobrać dziecku plecak, aby nie pokrzywić kręgosłupa.

Fizjoterapeutka Elżbieta Kurowska zwraca uwagę, że waga plecaka nie może przekraczać 10-15 procent wagi dziecka.

Podpowiadała też jak zorganizować miejsce do odrabiania lekcji.

Bardzo ważne jest to, żeby dziecko miało otoczenie prawidłowe, do tego, żeby kształtowała się właściwa postawa ciała, czyli biurko. Dużo czasu spędzamy w szkole siedząc w ławkach jak również w domu przy biurku. I tutaj istotne jest to, żeby to biurko było na odpowiedniej wysokości, żeby była odpowiednia ilość miejsca wolnego, przestrzeni. Często bywa też tak, że mają nieodpowiednie tornistry. Tornister powinien być dobrany do wysokości dziecka. Powinien być wykonany z materiałów, które są przystosowane, nie są sztuczne, które dobrze się nosi. Ważne jest to , żeby tylna strona plecaka była usztywniona.

Specjalistka zwracała uwagę, że dzieci powinny więcej się ruszać, a te u których stwierdzono wady postawy powinny regularnie wykonywać ćwiczenia korekcyjne, a by nie pogłębiać wad które w przyszłości mogą prowadzić do kalectwa.

autor: Amelia Ogar/oprac. Aneta Mleczko

 

Exit mobile version