Braki kadrowe dotyczą także policji w powiecie tarnowskim, w ich garnizonie są 23 wakaty. O tym, że brakuje funkcjonariuszy w całym kraju mówiono podczas centralnych obchodów Święta Policji, które co roku obchodzone jest 24 lipca.
Tarnowski garnizon w tym momencie liczy 506 zatrudnionych osób, wśród których jest 72 policjantki.
Małopolska Policja prowadzi obecnie nabór w swoje szeregi. Oficer prasowy tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek przekonuje, że warto spróbować swoich sił.
– Tarnowski garnizon łącznie liczy 529 etatów, a obecnie mamy w policji 506 zatrudnionych, więc są też 23 wakaty, czyli niedużo patrząc z perspektywy innych regionów kraju. Zarobki jeśli chodzi o Komendę Miejską Policji w Tarnowie myślę, że są na pewno atrakcyjne. Zarobki młodego policjanta przed 26. rokiem życia sięgają bodajże 6200 złotych na rękę. Uważam, że jak na nasz region jest to całkiem niezły zarobek.
Nabór prowadzony jest w Krakowie, ale dokumenty i wszelkie informacje można uzyskać w Tarnowie. Chętni mogą przyjść do Komendy Miejskiej Policji przy ul. Traugutta 4. Tam w każdy wtorek od godziny 11:00 do 19:00 w Wydziale Wspomagającym można złożyć dokumenty, czy podpytać o szczegóły pracy w Policji.
Paweł Klimek, który sam jest już policjantem od prawie 30 lat, opowiada, że często mundurowi kojarzeni są z wypisaniem mandatów i kontrolami drogowymi, ale to tylko drobna część pracy, którą można wykonywać jako policjant.
– Ja to zawsze określam, że Policja to taka góra lodowa, która sobie pływa. To co widzimy to m.in. ja – oficer prasowy, komendant, Wydział Ruchu Drogowego, czy policjanci prewencji. To wszystko to co nam się kojarzy z mundurem, ale bardzo wiele osób pracuje 'pod taflą wody’ i tego nie widać. To są policjanci pionów kryminalnych, technicy kryminalistyki, to są też policjanci wykonujący specyficzną rolę i pracują pod tzw. przykryciem, oni wykonują pracę różnego rodzaju podsłuchów, obserwacji itd. Natomiast bardzo wiele jest również pracowników policji, którzy wykonują pracę dla mundurowych, bo bez nich to co my robimy nie miałoby najmniejszego sensu. Przede wszystkim są to panie sprzątające – wielki ukłon dla nich, czy mechanicy i konserwatorzy, ich praca to niesamowita rzecz. Gdyby ich nie było to nasza praca byłaby ciężka, a wręcz czasami niemożliwa do wykonania.
Dodajmy, że policjanci mają możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury po 25 latach służby. Na przykład, wstępując w jej szeregi w wieku 20 lat, to mając 45 lat można otrzymywać świadczenie emerytalne.
Tymczasem tarnowska policja ma już trzeciego komendanta w przeciągu miesiąca. W minioną sobotę 20 lipca nowym komendantem policji w Tarnowie został podinsp. Tomasz Bojanowski, który dotychczas był zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie. Zastąpił on tym samym mł. insp. Marcina Saka, który tarnowskim garnizonem zarządzał niespełna miesiąc.