Uwaga na kleszcze. Coraz więcej przypadków boreliozy

sYLvT0ZJ

W regionie coraz więcej przypadków boreliozy, czyli choroby wywoływanej przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Z danych tarnowskiego sanepidu wynika, że od kwietnia do lipca tego roku nastąpił znaczy wzrost liczby zakażeń. W kwietniu było 19 przypadków, w maju 36, w czerwcu 74, a w pierwszej połowie lipca już 35 osób ma potwierdzone zakażenie boreliozą.

Inspektor Sanitarny Mateusz Wójcik, przestrzega, że ukąszenie przez kleszcza może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, dlatego apeluje, aby nie lekceważyć ukąszenia.

-Kleszcze po wyczuciu żywiciela spadają na buty, na odsłonięte części ciała i po prostu wędrują po skórze, gdzie szukają skóry najcieńszej, najlepiej ukrwionej i tam się wkuwają. Po 7-10 dni najczęściej można zauważyć tzw. rumień wędrujący. Może zdarzyć się też tak, że takiemu rumieniowi towarzyszy zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, czy sztywność karku. I w tym przypadku zalecam konsultację ze specjalistą i zastosowanie odpowiedniego leczenia antybiotykami. Należy też pamiętać, że przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem.

Mateusz Wójcik zwraca uwagę, że niezwykle ważna jest ochrona przed kleszczami.

– Nośmy odpowiednią odzież w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy. Taką odzież, która zakrywa jak najwięcej części ciała, czyli długie spodnie, koszulę z długimi rękawami i stosujmy repelenty, czyli preparaty odstraszające. Pamiętajmy, że nie należy wydłużać odstępu czasu między ich zastosowaniem, ponieważ ta ochrona staje się nieskuteczna. Pamiętajmy o tym, aby po wizycie w lesie, albo w innym miejscu, gdzie kleszcze bytują sprawdzić dokładnie całe nasze ciało. Wstępnie dokonajmy oględzin jeszcze przed wejściem do domu, dlatego że kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach nawet kilka miesięcy.

Jeśli zobaczymy kleszcza wbitego w skórę natychmiast trzeba go usunąć pęsetą, albo gotowymi zestawami do wyciągania kleszczy i oczywiście należy to miejsce zdezynfekować. Jeśli nie jesteśmy pewni czy w całości udało nam się go usunąć należy skontaktować się z lekarzem.

Aktywność kąsania kleszczy ma charakter sezonowy. Największą ich obecność można zaobserwować w marcu, czerwcu i we wrześniu. Natomiast spadek aktywności na przełomie października i listopada.

Autor: Amelia Ogar/oprac. Aneta Mleczko

Exit mobile version