Tarnów. Kolejny krok w kierunku utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

twD8ED55

Anna Czech

Nabierają tempa starania o realizację kolejnej wielkiej inwestycji w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Placówka w przyszłym miesiącu zamierza złożyć wniosek do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Na przełomie roku pojawiła się informacja, że rząd będzie chciał mocniej dofinansować psychiatrię, dlatego byłaby szansa na utworzenie takiego ośrodka z funduszy ministerstwa zdrowia.

Jak mówiła podczas rozmowy Słowo za Słowo dyrektor szpitala wojewódzkiego Anna Czech, obecnie finalizowany jest wniosek o dofinansowanie z państwowych pieniędzy.

– Zarząd Województwa Małopolskiego też nas w tym wspierał i zaakceptował ten pomysł. Oprócz tego wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz też jest zainteresowany tym tematem. Wobec tego mam nadzieję, że nie będzie przeszkód. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku i sprawdzamy każdą jego linijkę, żeby nie popełnić błędu. W sierpniu złożymy go do ministerstwa, aby starać się o uzyskanie w konkursie promesy i pieniędzy na realizację tego ośrodka.

Budowa Ośrodka Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży to obecnie największa planowana inwestycja szpitala wojewódzkiego w Tarnowie. Dyrektor placówki przyznaje, że to wielomilionowa inwestycja i ma nadzieję, że całość uda się zrealizować w ciągu dwóch lat.

Finalnie nowa placówka ma się składać z dwóch budynków, które zostaną wybudowane w miejscu dawnych hoteli pielęgniarskich niedaleko szpitala. Jeden będzie przeznaczony na poradnię i oddział dzienny, a drugi na oddział stacjonarny.

Anna Czech podkreśla, że dzięki temu pomoc będzie udzielana kompleksowo.

– Staramy się, żeby to co tworzymy było miejscem udzielania kompleksowej opieki w danej dziedzinie medycyny. W przypadku planowanego Centrum, to chcemy rozwijać psychiatrię środowiskową, będą nawiązane kontakty ze wszystkimi instytucjami, które tym się zajmują w mieście i powiecie, będą poradnie zdrowia psychicznego, będą także oddziały: dzienny i stacjonarny. To wszystko będzie ze sobą współpracowało i współgrało, więc pacjent będzie kierowany do tego miejsca, w którym zostanie mu udzielona najlepsza pomoc.

Do tej pory przy szpitalu działa ośrodek psychiatrii, ale przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych pacjentów z terenu miasta. Wobec tego oddział dla dzieci miałby stanowić stanowiłby uzupełnienie ochrony zdrowia dla najmłodszych pacjentów.

O tym pomyśle mówiło się już od kilku lat, lecz w ostatnich miesiącach plany zaczynają się materializować. Placówka miałaby stanowić odpowiedź na prośby i apele mieszkańców regionu, a także ekspertów z zakresu psychiatrii, którzy alarmują o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Nowy ośrodek swoją pomocą miałby objąć nie tylko miasto Tarnów i powiat tarnowski, ale również ościenne powiaty.

Przy okazji budowy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, dyrekcja szpitala planuje stworzyć także ogród terapeutyczny. Więcej o tych planach pisaliśmy TUTAJ

Exit mobile version