Zakazane pamiątki z wakacji. Tego nie można przywieźć do Polski

fot. KAS 1

fot. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Przed wyjazdem na wakacje za granicę warto sprawdzić czego nie możemy przywieźć ze sobą z powrotem do kraju.

Kiedy przebywamy na urlopie w egzotycznych krajach sklepy i targowiska kuszą skórzanymi torebkami, biżuterią z kości słoniowej lub koralowca, kawiorem, albo nalewkami z kobrą w butelce. Nielegalne pamiątki z wakacji mogą nam jednak przysporzyć wielu problemów, nawet jeżeli nie mieliśmy zielonego pojęcia o zakazie wywożenia danej rzeczy z obcego kraju.

Tylko ostatnio na przejściu granicznym w Medyce, podczas kontroli, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili na torebkę wykonaną ze skóry węża należącego do rodziny pytonów (Pythonidae spp), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Podróżny nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania.

Wcześniej, na tym samym przejściu granicznym, zdarzały się też inne nielegalne 'pamiątki’ z wakacji. Wśród zabezpieczonych okazów były m.in. koralowce, żywe pijawki lekarskie, galanteria ze skór węży czy medykamenty zawierające pochodne z pijawek i pławikonika japońskiego.

Pogranicznicy apelują, aby szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów pamiętać o tym, aby nie kupować pamiątek, będących gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz przedmiotów wykonanych ze skór chronionych zwierząt.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wakacyjny niezbędnik:

Z myślą o podróżnych Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 'Poradnik turystyczny 2024 – co warto wiedzieć przed wyjazdem zagranicznym?’. Warto tam sięgać, by sprawdzić podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego przekraczania granicy. Żeby wejść w przewodnik (KLIKNIJ TUTAJ)

Exit mobile version