Dom, w którym urodził się Wincenty Witos doczeka się remontu

xdCWVVDT

fot. Robert Bryl

Dom rodzinny Wincentego Witosa zostanie wyremontowany. Chata kryta strzechą, w której w 1874 roku przyszedł na świat trzykrotny premier Polski, stoi w przysiółku Dwudniaki, na obrzeżach wsi Wierzchosławice.

Przez mieszkańców dom jest nazywany 'starą zagrodą’. Cieszą się, że zostanie poddany remontowi, bo jak podkreślają, to dla nich historyczne miejsce.

-Zabytki należy remontować. Rodzinny dom Witosa jest jednym z materialnych śladów jego obecności w naszej miejscowości. I jest osobą, która zasługuje na to, by pamięć o nim trwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. – Dom Wincentego Witosa liczy 210 lat. Dowodem na to jest drewniana belka chociażby w domu, na której jest wyryta data 1814 rok. Wydaję mi się, że remont jest konieczny, bo to jest miejsce dla nas ogromnie ważne. To jest kawał historii Polski. -Naprawdę fajnie, bo remont elewacji jest potrzebny. Trzeba ten budynek odnowić. Myślę, że turyści tak naprawdę będą go zwiedzać cały czas, zwłaszcza dzieci w czasie wycieczek szkolnych.

Jak mówi wójt Małgorzata Moskal, podczas prac remontowych dom będzie zamknięty dla osób zwiedzających.

Remont pochłonie 100 tys. zł.

– Tam mamy do wymiany m.in. część strzechy i glinianej podłogi, dodatkowo obcięcie lipy, która jest na terenie tego miejsca. Przepiękny budynek, ze sprzętami na których Wincenty Witos pracował i uczył się swojej gospodarskiej roli, a potem roli premiera naszego państwa. Dom, który warto odwiedzić, jak już będzie wyremontowany to serdecznie zapraszam.

Wincenty Witos był rolnikiem, działaczem społecznym, samorządowcem, od samego początku związanym z ruchem ludowym.

Urodził się w Wierzchosławicach 21 stycznia 1874. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin.

W Wierzchosławicach można zwiedzać także dom-muzeum, który stoi przy głównej drodze w centrum miejscowości. Ten dom Witos wybudował po tym jak się ożenił.

Autor: Amelia Ogar/oprac. Aneta Mleczko

Wierzchosławice. Powstał szlak historyczny Śladami Wincentego Witosa

 

Exit mobile version