wtorek, 3 czerwca 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Krótki trekking – co warto ze sobą zabrać?

Artykuł sponsorowany

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2024/10/25 - 11:11
- AKTUALNOŚCI
A A
Krotki trekking – co warto ze soba zabrac 1
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Kochasz spacerować i napawać się pięknem oraz bliskością przyrody? A może szukasz sposobu na wprowadzenie do swojego życia odrobiny aktywności fizycznej i jesteś na dodatek miłośnikiem przygód i wyzwań? W takim razie warto, byś spróbował trekkingu, na początku krótkiego. Brzmi interesująco? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o trekkingu i w jaki ekwipunek dobrze byłoby się wyposażyć przed pierwszą wyprawą.

Czym jest trekking i dlaczego jest popularny?

O trekkingu zapewne nieraz zdarzyło Ci się już słyszeć. Czym on jednak właściwie jest? To rodzaj wędrówki, którą odbywa się zwykle w trudnym do przejścia terenie. Z uwagi na ten fakt najczęściej mówi się o trekkingu w górach, jednak istnieje kilka wersji tego sportu jak na przykład trekking lodowcowy czy pustynny. Istnieje także wiele wersji trekkingu, jeśli chodzi o czas jego trwania. Wyprawy mogą trwać nawet kilka tygodni, a mogą być też bardzo krótkie, na przykład jedno- lub dwudniowe.

By jednak zacząć swoją przygodę, warto postawić na klasyczną wersję tego sportu, czyli trekking górski. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim trekkingu może spróbować niemal każdy. To dyscyplina, która nie nakłada ram wiekowych czy płciowych, a na trasach z pewnością spotkasz zarówno starszych ludzi, jak i dzieci!

Poza tym nie od dziś wiadomo, że najlepiej odpoczywa się na łonie natury, oddając się zachwytowi jej pięknem. Trekking pozwala właśnie na doświadczenie bliskości przyrody, a krajobrazy, jakie będą podczas wędrówki rozpościerać się przed Twoimi oczami, na pewno na długo zapiszą się w Twojej pamięci. Poza tym trekking daje możliwość sprawdzenia siebie, pokonywania wewnętrznych barier i… tracenia kilogramów! To naprawdę wbrew pozorom porządny wysiłek, który może skutecznie spalać kalorie.

Odzież na trekking – w co warto się wyposażyć?

Trudno byłoby wyobrazić sobie wędrówkę po górach bez odpowiedniego wyposażenia. Odzież to jeden z tych elementów, który jest kluczowy, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas przemierzania górskich szlaków. Co powinno składać się na strój wędrowca?

  1. Koszulka trekkingowa – powinny być wykonane z lekkich, przepuszczających powietrze i odprowadzających wilgoć materiałów, na przykład nylonu lub poliestru. Zwróć uwagę, czy jest zwyczajnie wygodna – nie powinna ograniczać Twoich ruchów ani nigdzie uwierać. Dobrym wyborem mogą okazać się na przykład koszulki trekkingowe od Sportano.

  2. Spodnie lub spodenki trekkingowe – najlepszym wyborem będą modele dwa w jednym, czyli spodnie z odpinanymi nogawkami. Temperatura w ciągu wędrówki może się zmieniać, dlatego możliwość szybkiej regulacji długości nogawek będzie bardzo komfortowym rozwiązaniem.

  3. Kurtka do trekkingu – najlepiej wybrać model z dodatkową membraną, która skutecznie chroni przed deszczem i wiatrem. Nawet jeśli według prognozy pogody dzień ma być ciepły i słoneczny, warto kurtkę wziąć ze sobą choćby do plecaka.

  4. Bielizna termoaktywna – to element garderoby, który przyda się niezależnie od warunków atmosferycznych. Pozwoli na utrzymanie optymalnej temperatury, byś nie zmarzł ani nie przegrzał się.

  5. Czapki, chusty, rękawiczki – to dodatkowe elementy odzieży, w które warto zaopatrzyć się zależnie od pory roku.

Krotki trekking – co warto ze soba zabrac 2

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Najważniejszym kryterium doboru plecaka będzie przede wszystkim jego pojemność. Na krótki trekking nie musimy uzbrajać się w duży, osiemdziesięciolitrowy plecak z uwagi na to, że zwyczajnie taki litraż nie będzie nam potrzebny. W końcu wystarczy nam kilka drobiazgów, które z powodzeniem zmieszczą się w o wiele mniejszym plecaku. Jaki zatem model wybrać?

Dobrze sprawdzą się modele o pojemności 30, 40 i 50 litrów w przypadku osób, które lubią być ubezpieczone na każdą ewentualność i mieć przy sobie wszystko, co może się przydać. Zwróć uwagę także na inne cechy, jak na przykład usztywnienie pleców czy wystarczająca liczba mniejszych, zewnętrznych kieszonek na podręczne drobiazgi. Dobrym wyborem będzie na przykład plecak turystyczny Osprey Porter 46 litrów.

Buty do trekkingu – element, na który warto zwrócić uwagę

Prawda jest taka, że bez dobrych, odpowiednio dopasowanych butów w górach, nawet na krótkiej wyprawie, trudno byłoby nam czerpać przyjemność z wędrówki. Buty są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, na którego wybór warto poświęcić nieco czasu. Jakie powinny być odpowiednie buty trekkingowe i czym powinny się cechować?

Przede wszystkim ich podeszwa powinna być wystarczająco gruba i wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału. Podczas wędrówki będziemy natrafiać na różne przeszkody jak kamienie czy wystające konary drzew. Buty muszą chronić stopę i amortyzować wstrząsy wynikające z chodzenia.

Warto rozważyć także obuwie z dodatkową wodoodporną membraną. Dzięki niej ryzyko zamoczenia stóp znacznie maleje. Trzeba jednak mieć świadomość, że modele z membraną nie przepuszczają wystarczająco powietrza, przez co przy wyższych temperaturach stopy mogą się przegrzewać.

Akcesoria trekkingowe – to może przydać Ci się na szlaku

Zastanawiasz się, co jeszcze może okazać się przydatne na szlaku Twojej wędrówki? Niektóre akcesoria trekkingowe mogą znacznie ułatwić Ci wyprawę. Oto kilka z nich:

  • Kije trekkingowe – dzięki nim o wiele łatwiej będzie Ci przemierzać kolejne kilometry. Pozwolą w trudniejszych momentach podeprzeć się i uzyskać większą stabilność. Warto wybrać kije składane, które z łatwością spakujesz do plecaka, gdy nie będą w danym momencie potrzebne.

  • Okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem – promieniowanie UV, nawet jeśli słońca nie widać zza chmur, może Cię zaskoczyć. Warto ubezpieczyć się przed jego negatywnym działaniem i mieć pod ręką krem oraz okulary.

  • Powerbank – choć pewnie w tak sprzyjających okolicznościach przyrody nie w głowie Ci będzie korzystanie z telefonu komórkowego, może on się czasem przydać, by sprawdzić pogodę, zrobić zdjęcia czy skontrolować mapę. Dlatego też warto mieć zapas energii, by w razie rozładowania baterii móc ją szybko naładować.

  • Mapa i kompas – czasami sprzęty elektroniczne zawodzą i wówczas warto mieć ze sobą starą, dobrą mapę i kompas, by bezpiecznie móc wrócić z wędrówki.

  • Bukłak z wodą – nawodnienie to podstawa w aktywności fizycznej, dlatego dobrze byłoby, gdybyś miał na szlaku ze sobą spory zapas wody.

Trekking, nawet krótki, wymaga odpowiedniego przygotowania, by móc w pełni korzystać z jego uroków. Skompletuj swój ekwipunek, wyruszaj na wędrówkę i poznaj smak tego odprężającego sportu!

Poprzedni

Seler nieoceniony i niedoceniony w diecie – dziś 'Cztery pory gotowania’

Następny

Mieszkańcy ul. Węgierskiej w Starym Sączu nie chcą masztu 5G. Burmistrz odpowiada na pomówienia

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. freepik
AKTUALNOŚCI

Jak studenci dorabiają w wakacje? Zdradzili nam swoje sposoby na letni zarobek

3 czerwca 2025
walega jerzy studio 06 2025
AKTUALNOŚCI

Powstało 10 km sieci wodociągowej w Staszkówce. Kiedy będzie można się przyłączyć? [WIDEO]

3 czerwca 2025
fot. projekt Karola Mleczki
KULTURA

Tarnowski Szlak Maszkaronów wzbogaci się o nową figurkę

3 czerwca 2025
fot. Tadeusz Królczyk
AKTUALNOŚCI

Nawalne deszcze w Ochotnicy Dolnej. Gmina podsumowuje akcje usuwania szkód [ZDJĘCIA]

3 czerwca 2025
dc46ccf7 8522 4320 937d c65b91d45aff 750x536 1
KULTURA

Worki Sztuki powstaną w Tarnowie i Bochni

3 czerwca 2025
fot. fb: Karol Nawrocki
AKTUALNOŚCI

’Poczekajcie, w nocy wygramy.’ – politolog o słowach, które zapadną w pamięć

2 czerwca 2025
zdjęcie ilustracyjne fot. gmina Łukowica
AKTUALNOŚCI

Nowe zbiorniki i odwierty. Gmina Łukowica walczy o zapasy wody

2 czerwca 2025
sdlknmv3
AKTUALNOŚCI

Przed nimi Międzynarodowy Zlot Kadetów. Uczniowie z „Sybiraków” pojadą do Wielkiej Brytanii

2 czerwca 2025

NAJNOWSZE

fot. freepik

Jak studenci dorabiają w wakacje? Zdradzili nam swoje sposoby na letni zarobek

12:12

Powstało 10 km sieci wodociągowej w Staszkówce. Kiedy będzie można się przyłączyć? [WIDEO]

11:11

Tarnowski Szlak Maszkaronów wzbogaci się o nową figurkę

11:11

Nawalne deszcze w Ochotnicy Dolnej. Gmina podsumowuje akcje usuwania szkód [ZDJĘCIA]

09:09

Worki Sztuki powstaną w Tarnowie i Bochni

08:08

’Poczekajcie, w nocy wygramy.’ – politolog o słowach, które zapadną w pamięć

18:06

Nowe zbiorniki i odwierty. Gmina Łukowica walczy o zapasy wody

15:03

Przed nimi Międzynarodowy Zlot Kadetów. Uczniowie z „Sybiraków” pojadą do Wielkiej Brytanii

15:03

Limanowa: Nowa linia autobusowa ma być odpowiedzią na zamknięcie ulicy Słonecznej [WIDEO]

15:03

Zmarł śp. ks. mgr Stanisław Poręba

14:02

NIE PRZEGAP

bema

Wystawa fotograficzna niespodzianką w ramach Nocy Muzeów w Galerii Bema20

13 maja 2025
fot. pixabay

Niekorzystne warunki na drogach Sądecczyzny. Policja apeluje o rozwagę

15 maja 2025
szkola 1 1

Prezydium KEP: wizja seksualności i płci obecna w Edukacji zdrowotnej jest niezgodna z polskim systemem prawnym

15 maja 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj