Ruszyło odliczanie do 42. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej

wLN3RHVP

Równo za miesiąc 26 grup z całej diecezji tarnowskiej wyruszy na pielgrzymi szlak, aby w dziewięć dni na piechotę dotrzeć na Jasną Górę. 17 sierpnia z placu katedralnego w Tarnowie wyruszy 42. Piesza Pielgrzymka Tarnowska.

Rekolekcje w drodze w tym roku rozpoczną się w sobotę i potrwają do niedzieli, 25 sierpnia. Trasa pielgrzymki będzie taka sama jak w roku ubiegłym, a teraz trwają już ostatnie przygotowania.

Dyrektor pielgrzymki ks. Paweł Broński zapowiada, że pielgrzymka to przede wszystkim wielkie rekolekcje, a tegorocznym rozważaniom będzie towarzyszyć hasło 'Żyję w Kościele’.

– Chcemy przeżyć te dziewięciodniowe rekolekcje w taki sposób żeby pochylić się nad naszym życiem. 'Żyje w Kościele’ to znaczy potrzebuje tych minerałów odżywiających mój organizm, które w nim są. PPT to wypróbowany sposób na to żeby świadomie uczestniczyć w życiu Kościoła. Kiedy jesteśmy w pielgrzymkowych rekolekcjach, przemierzamy te kilometry, bierzemy udział w Eucharystii, nabożeństwach, czy słuchamy konferencji to uświadamiamy sobie, że ludzie życie to mozaika niesamowitych rożnych doświadczeń.

Tegorocznym rekolekcjonistą pielgrzymki będzie ks. Tomasz Atłas. Kapłan pochodzący z diecezji tarnowskiej, w przeszłości dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, a obecnie pracujący w Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Watykanie.

W ubiegłorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad 5 tysięcy osób i organizatorzy spodziewają się, że w tym roku będzie to podobna liczba. Już teraz zainteresowanie pieszym pielgrzymowaniem jest duże i to nie tylko w diecezji tarnowskiej.

Dyrektor pielgrzymki przekazuje, że wraz z diecezją tarnowską chcą pielgrzymować osoby z rożnych części Polski.

– Zasadniczo to chyba już nie jest tylko pielgrzymka tarnowska, ponieważ coraz częściej przychodzą zapytania ludzi spoza diecezji czy mogliby się przyłączyć. Dzisiaj odebrałem maila z zapytaniem, co zrobić żeby pójść z pielgrzymką tarnowską na Jasną Górę, ponieważ mieszkamy na śląsku i chcemy iść całą rodziną. To jest takie świadectwo PPT, które sięga poza granice diecezji. To również obraz pięknego pielgrzymowania, które skłania ludzi z innych części naszej pięknej ojczyzny żeby pójść do Częstochowy.

Poza wymiarem duchowym pielgrzymka to też czas integracji i nawiązywania relacji. W jej trakcie zaplanowano wiele zabaw, wspólnego śpiewania i tańców, czy rożnych atrakcji i konkursów dla najmłodszych.

Ks. Paweł Broński mówi, że na pielgrzymkę może wybrać się każdy, bo najstarsi uczestnicy mają ponad 80 lat, a najmłodsi zaledwie kilka miesięcy.

– Piesza Pielgrzymka Tarnowska to jest oferta dla wszystkich, stąd patrząc na nią można powiedzieć, że jest to obraz całego Kościoła. Są ludzie starsi, bo zawsze przy wejściu na Jasną Górę odczytujemy statystykę poszczególnych grup i wtedy padają takie zaskakujące informacje, że np. najstarszy pielgrzym idący w grupie ma ponad 80 lat. Atutem tarnowskiej pielgrzymki jest to, że jest ona dla rodzin. W ubiegłym roku ponad 700 dzieci szło razem z rodzicami, tak więc jest to takie rodzinne pielgrzymowanie.

Trwają zapisy na 42. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Do końca lipca można się zapisywać w swoich parafiach, a w sierpniu bezpośrednio u księży przewodników grup. Ich listę i kontakt można znaleźć TUTAJ

Exit mobile version