Dziś główne uroczystości w zabytkowym, drewnianym kościele na tarnowskim Burku, gdzie czczona jest Matka Boża Szkaplerzna.
Mieszkańcy Tarnowa i okolic licznie przybywają do sanktuarium. Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. To okazja do modlitwy, a także przyjęcia do Bratwa Szkaplerza Świętego. Niektórzy od lat noszą szkaplerz, jak mówią oznacza on poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie Jej cnót.
– Szkaplerz święty ma dwie formy. Ta najstarsza jest na płótnie, którą dawniej nosili ludzie. Później ze względów praktycznych szkaplerz zmienił formę na medalik. Ja od lat noszę szkaplerz, a dokładnie od Pierwszej Komunii Świętej. Ja też mam szkaplerz, ponieważ wiele lat temu moja mama, która tutaj często uczestniczyła w odpustach, podarowała mi poświęcony medalik. Ciągle Bogu dziękuję za życie, że Matka Boża czuwa nad nami. – Szkaplerz jest powierzeniem siebie Matce Bożej. To płaszcz ochronny. Doświadczam tego. W ubiegłą niedzielę mieliśmy kolizję i nic się nikomu nie stało. Myślę, że to również było odzwierciedleniem tej łaski ochronnej szkaplerza świętego.
Do Bractwa Szkaplerza Świętego można przystąpić podczas odpustu po Mszach św. o 9.00 i 18.00.
Dla mieszkańców miasta sanktuarium na Burku jest szczególnym miejscem.
– To sanktuarium jest wyjątkowe. Przychodziłem tutaj od dziecka razem z rodzicami, a od lat ze swoją rodziną. Dziękuję Bogu i Matce Bożej za otrzymane łaski, szczególnie za ostatnie łaski uzdrowienia, które były w naszej rodzinie. – To miejsce pamięci, czci, nadziei. – Wierzę w to, że łaski spływają na tych, którzy proszą, znam na pamięć litanię do Matki Bożej Szkaplerznej.
Msza św. odpustowa o godzinie 18:00 będzie transmitowana w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
Odpust pod hasłem 'We wspólnocie Kościoła z Maryją mówimy Bogu – tak” potrwa do niedzieli 21 lipca. To dni modlitwy za dzieci, młodzież, rodziny, starszych, chorych, za misje, Ojczyznę, o pokój na świecie i w intencji powołań.