Wakacje to czas, kiedy chętnie wystawiamy się na słońce. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania, bo profilaktyka to skuteczna broń w walce z czerniakiem.
Dermatolog Anna Ryczek radzi unikać słońca w godzinach największego promieniowania, czyli między 11:00 a 16:00. Kluczowe jest stosowanie kremów z filtrem, które chronią naszą skórę przed szkodliwymi promieniami UV, a także okularów przeciwsłonecznych, ponieważ czerniak może się rozwinąć także w gałce ocznej.
– Myślę, że w Polsce jeszcze mało się mówi o wpływie promieniowania ultrafioletowego na proces powstawania zmian nowotworowych, a tak naprawdę powinniśmy już dzieci od najmłodszych lat uczyć jak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na skórę, ale też do dziecka mówić – jak wiemy- to za mało, bo dzieci biorą przykład ze starszych, uczą się jak odpowiedzialnie dbać o zdrowie od swoich opiekunów czy rodziców, po prostu dzieci uczą się przez obserwację.
Po wzmożonej ekspozycji na słońce w czasie urlopu warto obejrzeć swoją skórę i sprawdzić, czy nie ma na niej niepokojących zmian. Dermatolog Anna Ryczek zwracała uwagę także na inne nowotwory skóry, które uaktywniają się pod wpływem słońca.
– Promieniowanie uszkadza nasze DNA w komórkach i bardzo intensywnie stymuluje proces powstawania nowotworów skóry. Pamiętajmy, iż nowotwory skóry to nie tylko czerniak. Mamy też inne nowotwory, takie jak raki podstawnokomórkowe, kolczystokomórkowe. I one też mają taką wysoką skłonność do powstawania właśnie w miejscach eksponowanych na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego też, jak na skórze niepokoi nas jakaś zmiana, powstała jakaś zmiana, zmieniła kolor, kształt, wielkość, albo zaczyna się problem z niegojeniem takiej zmiany, powinniśmy jak najprędzej ją zbadać, aby zweryfikować co to może być, i jak najszybciej usunąć jeżeli jest taka potrzeba.
Czerniak to jeden z tych nowotworów, który wywołuje u nas paniczny lęk, a ten strach jest uzasadniony, bo ten typ nowotworu szybko się rozwija, tworzy przerzuty i jest oporny na leczenie. Zapadalność na ten nowotwór skóry w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się aż o 300 procent.
Z powodu czerniaka co roku umiera w Polsce ok. 1400 osób, bo ciągle rozpoznawany jest zbyt późno. Tymczasem wcześnie wykryty daje prawie 100 procent szans na wyleczenie.