Nagły kontakt z wodą może być bardzo niebezpieczny

header 350477 1280

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Zimne jezioro, morze czy zwykły akwen – gdy przez Polskę przetacza się fala upałów wielu z nas marzy o tym, by zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie.

Zanim jednak wejdziemy do wody przygotujmy się do tego – apelują ratownicy.

Lekarz Wojciech Suseł z pogotowia ratunkowego w Tarnowie mówi, że nagły kontakt z wodą może być bardzo niebezpieczny. Zwraca uwagę, że największym błędem jest wskakiwanie do wody bez zastanowienia. Może się to bowiem skończyć szokiem termicznym, który jest niebezpieczny dla zdrowia.

– Jeśli ciało było długo nasłonecznione i jest rozgrzane wówczas gwałtowne różnice temperatur mogą przyczynić się do reakcji organizmu na przykład wstrząsowej. Czyli jeśli człowiek przebywa długo na słońcu i nagle wskoczy do zimnej wody to może wystąpić gwałtowna reakcja naczyń krwionośnych i może dojść do wstrząsu w związku z czym coś takiego jest niekorzystne. Należy bardzo stopniowo i powoli przyzwyczajać organizm do różnicy temperatur.

Aby uniknąć szoku termicznego w wodzie, warto wcześniej chwilę pospacerować po brzegu, chłodząc kostki, następnie powoli zwilżać twarz, ramiona, kark oraz okolice serca.

Lekarz Wojciech Suseł przestrzega także przed bezmyślnym wylegiwaniem się w słońcu i radzi co zrobić, gdy ktoś dozna udaru słonecznego.

– Należy przede wszystkim wezwać pomoc. Pacjentowi należy ograniczyć dostęp do promieni słonecznych, czyli po prostu przykryć. Rozumiem, że nie ma możliwości jakąś folią taką, która odbijałaby promienie słoneczne, ale po prostu skierować takiego pacjenta w pozycji bocznej ustalonej i spowodować, aby on się znalazł w cieniu. Jeśli jest przytomny i ma niezaburzone odruchy połykania można mu próbować dać coś do picia. Natomiast często ci pacjenci niestety tracą przytomność, wówczas podawanie czegokolwiek do ust może się zakończyć zachłyśnięciem pacjenta i to nie jest dobry pomysł.

Według zapowiedzi synoptyków, wysokie temperatury pozostaną z nami co najmniej do połowy przyszłego tygodnia.

Autor: Amelia Ogar / oprac. Aneta Mleczko

 

Exit mobile version