Potężne burze nad subregionem tarnowskim. Strażacy mają sporo pracy

450246961 1042548727436292 8353609161893789286 n

fot. Bochnia112.pl - Bocheński Portal Ratowniczy

Powalone drzewa na ulicę, opadające konary na budynki czy zalane posesje – to efekt burzy i silnych wiatrów, jakie miały miejsce w czwartkowe (11.07) popołudnie w subregionie tarnowskim.

Do tej pory najwięcej pracy mają strażacy z powiatu brzeskiego. Musieli już interweniować 19 razy, a dodatkowo sytuacja jest dynamiczna i wciąż przyjmowane są nowe zgłoszenia.

– Najwięcej mieliśmy interwencji na terenie gminy Gnojnik. Tak, jak to można zaobserwować, główne zdarzenia dotyczyły podtopionych posesji i powalonych drzew. Ponadto na terenie powiatu w miejscowości Doły w gminie Dębno w lesie stacjonują harcerze. W związku z wystąpieniem III zagrożenia meteorologicznego związanego z burzami podjęto decyzję o ich ewakuacji. 34 osoby udały się w wyznaczone miejsce schronienie, tj. budynek remizy OSP w Dołach. Tam na chwilę obecną przebywają do chwili ustania zagrożenia. Następnie, jeżeli będzie już bezpiecznie, to powrócą do swojego miejsca stacjonowania

– przekazuje oficer prasowy PSP w Brzesku mł. kpt. Dominik Machał.

Superkomórka burzowa również przechodzi przez teren powiatu bocheńskiego. Tam tylko do godziny 15.30 musieli interweniować 13-krotnie. Najwięcej zdarzeń zanotowano w gminie Łapanów i gminie Bochnia. Tam strażacy głównie zajmują się usuwaniem powalonych drzew na ulice czy nawet na budynki i samochody. Na szczęście nikt nie został ranny.

W powiecie tarnowskim najwięcej zgłoszeń strażacy otrzymali z gminy Pleśna i gminy Zakliczyn i przede wszystkim dotyczyły usuwania konarów. Tutaj też szczęśliwie obyło się bez poszkodowanych.

Dotychczas najbardziej spokojnie jest w powiecie dąbrowskim. Strażacy z tego rejonu odnotowali jedno zgłoszenie – w Załużu koło Słupca powalone drzewo zerwało linie elektryczne.

Warto nadmienić, że w dalszym ciągu w subregionie tarnowskim pada oraz pojawiają się burze, więc niewykluczone, że interwencji strażackich będzie jeszcze więcej.

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w całym subregionie tarnowskim wydał ostrzeżenie III stopnia przed burzami. Miejscami mogą im towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 60 mm, lokalnie około 80 mm, oraz porywy wiatru do 110 km/h, a lokalnie nawet duży grad.

Exit mobile version