Święto Gminy Gnojnik pełne atrakcji [ZDJĘCIA]

57ee6e1f 9787 4056 8f29 75e644211798

Mnóstwo smaków i wiele atrakcji czekało na uczestników Święta Gminy Gnojnik. Nie zabrakło konkursów z nagrodami, malowania twarzy, baniek mydlanych, punktów gastronomicznych, koncertów i zabawy tanecznej. Na miejscu był również wóz transmisyjny Radia RDN Małopolska, skąd program na żywo prowadziła Ewa Judasz-Jakubiak.

Gmina Gnojnik nie jest wielka, ale jest przepiękna krajobrazowo, mówił na antenie RDN Małopolska wójt Leszek Ząbkowski.

– Z niejednego miejsca naszej gminy widać Tatry Bielskie, widać pięknie Beskid Wyspowy i widać u nas Babią Górę. Mamy przekrój bardzo duży jeśli chodzi o zieleń, jeżeli chodzi o zróżnicowanie terenu. Mamy piękne tereny żeby uprawiać, może nie jakąś szeroką turystykę, ale na pewno pieszą turystykę, nordic-walking, świetne trasy czy trakty rowerowe, może nie mamy takich tras rowerowych stricte, ale po naszych traktach drogowych jest w miarę bezpiecznie i zapraszamy serdecznie na rowery.

Podczas wydarzenia nie zabrakło stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, pełnych tradycyjnych, regionalnych smakołyków.

Coś dla każdego się znajdzie, coś na ostro, przekąski, ogórki kiszone własnej roboty, smalec z chlebem domowym, napoje oczywiście, lemoniady. – Kochamy polskie smaki, tradycyjne, czasem lubimy podkraść jakieś przepisy właśnie od naszych rodziców, babć i to się sprawdza, bo ludziom to naprawdę smakuje. – Jesteśmy bardzo zróżnicowane wiekowo, są u nas panie, które mają 30 lat ale są też u nas panie, które dosięgnęła emerytura i na tej emeryturze postanowiły coś zadziałać. Wymieniamy się tutaj doświadczeniem w zamian za świeże pomysły.

– mówiły Beata Kotarba z Koła Gospodyń Wiejskich Bajaderki w Lewniowej, Danuta Biernat z Koła Gospodyń Wiejskich Zawadzianki oraz Kornelia Wójcik z Koła Gospodyń Wiejskich Krajanki.

– Mamy tutaj takie regionalne placki i babki różnego rodzaju, babkę ziemniaczaną, kućmoka tak zwanego to taka tradycja, placek też robiony na drożdżach z owocami na serze naturalnym, tradycyjnym od naszych krówek. – Przeważnie jesteśmy na większych imprezach gminnych. Organizowaliśmy miesiąc temu razem ze szkołą w Gosprzydowej i radą rodziców piknik rodzinny, gdzie wspieramy naszą młodzież i dzieci. Pomagamy też przy święcie 11 listopada przygotowujemy wtedy poczęstunek dla gości i mieszkańców.

– podkreślali Paweł Tekiela i Paulina Gajec z Koła Gospodyń i Gospodarzy Miejskich Paczka Gotfryda w Gosprzydowej.

Jak dodaje Bogusława Brzeska z KGW Uszwianki, uczestnictwo w Kole Gospodyń Wiejskich to nie tylko gotowanie.

– Jak zwykle Uszwianki stoją na straży tradycji, przekazujemy tę tradycję młodszemu pokoleniu. Uszwianki oprócz gotowania to jeszcze śpiewają, współpracują ze szkołą, przedszkolem, robią pikniki, współpracują ze stowarzyszeniami, bo jest ich kilka w Uszwi. Wyjeżdżają na różne konkursy. Oprócz tego jeszcze śpiewamy, raz wychodzi lepiej, raz gorzej, ale zawsze jesteśmy gdzieś tam na podium i z tego bardzo się cieszymy.

Jak mówi dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku Ewa Świerczek, po dwudziestu latach Centrum Kultury zmieniło siedzibę, w końcu rozwija skrzydła i ma wiele propozycji dla mieszkańców.

– Tańce, akrobatyka. Można podszlifować język angielski, mamy orkiestrę dętą, kapelmistrza, który prowadzi też próby. Jeżeli ktoś chce wstąpić w szeregi to oczywiście zapraszamy serdecznie. Myślę, że zaczniemy coś pod kątem może wokalnym, może się coś uda z zespołem folklorystycznym, Pomysłów mamy dużo. W nowym budynku jesteśmy dopiero od grudnia więc działamy. Bierzemy udział w różnych nowych projektach, składamy dużo wniosków, więc mam nadzieję, że to wszystko ruszy już z kopyta. Wszystkich radiosłuchaczy serdecznie zapraszamy. Zawsze znajdzie się kawa i miłe słowo. Mamy także bibliotekę, więc zapraszamy.

Na scenie Święta Gminy Gnojnik zaprezentowali się Gminna Orkiestra Dęta, zespół „Obsesja” oraz zespół „Pogwizdani”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Łobuzy”. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ Robertus & Beatą Ryś.

Projekt powstał przy współpracy województwa małopolskiego.

Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.

Exit mobile version