Rolnicy, Dziewczęca Służba Maryjna, Akcja Katolicka u Matki Bożej Tuchowskiej

DSC 2035

fot. br. Bartłomiej Laskowski CSsR oraz Krzysztof Jasiński

W kolejnym dniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego do tronu Matki Bożej pielgrzymowało wiele grup, wśród których na szczególną uwagę zasługują: Koła Gospodyń Wiejskich, pszczelarze, rolnicy, Grupy Modlitewne Ojca Pio, Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, schole dziecięce, Dziewczęca Służba Maryjna oraz Akcja Katolicka.

Ojcowie redemptoryści gościli również bpa Adriana Galbasa SAC (ordynariusza diecezji katowickiej), bpa Leszka Leszkiewicza (biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej), o. Piotra Dettlaffa CSsR (redemptorystę pracującego w Radiu Maryja), br. Marcina Zinkiewicza OFMcap (redaktora naczelnego czasopisma 'Głos o. Pio’), o. Witolda Barana CSsR (przełożonego wspólnoty redemptorystów we Wrocławiu) i Magdalenę Buczek – założycielkę Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

O godz. 9:00 do sanktuarium jako pierwsza przybyła pielgrzymka Grup Modlitewnych Ojca Pio. Dla nich Mszę Świętą celebrował br. Marcin Zinkiewicz OFMcap, który podczas kazania mówił o duchowości maryjnej św. Ojca Pio i o tym, jak cenna i ważna była dla niego modlitwa różańcowa. Była to zachęta dla wszystkich wiernych, aby chętniej i częściej praktykować tę formę uwielbienia Boga przez przyczynę Niepokalanej.

O godz. 11:00 Eucharystię dla pszczelarzy, rolników, Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów folklorystycznych sprawował bp Leszek Leszkiewicz. Swoje kazanie zaczął od pytania: 'Czy w twoim domu, czy w twojej rodzinie Pan Bóg jest szanowany?”. Następnie zauważył: 'To sanktuarium to dobre miejsce, aby połatać, posklejać to, co nam się popsuło, co popękało – a raczej żeby Bóg to posklejał i naprawił”. Następnie dodał: 'Jeśli wrócimy do domu tylko z zabawkami, tylko z cukierkami odpustowymi, a nawet tylko z jakimiś pobożnymi pamiątkami, a nie ucieszymy się naszą wiarą, naszą czystą duszą, to wszystko będzie bez sensu”. Hierarcha zakończył homilię słowami: 'Zapraszam tych, którzy żyją z roli, byście poprosili nie o piękno i obfitość plonów, ale o czystą duszę”. Po uroczystej Mszy Świętej odbyła się procesja eucharystyczna wokół bazyliki.

O godz. 15:00 przybyła kolejna pielgrzymka. Tym razem były to Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, schole dziecięce i Dziewczęca Służba Maryjna. Magdalena Buczek opowiedziała o tym, jak ważna jest modlitwa różańcowa i promowanie tej jej wśród rówieśników – zwłaszcza teraz, w wakacje, a później, łącząc się z słuchaczami za pośrednictwem fal Radia Maryja i Telewizji Trwam, poprowadziła Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Podczas Mszy Świętej kazanie wygłosił o. Piotr Dettlaff. Skierował on do dzieci zachętę i wezwanie do ufnej modlitwy różańcowej, o którą w wielu sanktuariach maryjnych prosiła Matka Boża. Zauważył również, że ta forma uwielbienia Boga może zmieniać naszą rodzinę, kraj, a przede wszystkim nasze serca.

Ostatnim punktem dnia była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abpa Adriana Galbasa SAC. Na tę Eucharystię przybyła liczna pielgrzymka Akcji Katolickiej. Ordynariusz diecezji katowickiej wygłosił homilię, w której zachęcał zgromadzonych pielgrzymów do mężnego apostolstwa i naśladowania Maryi, która uczy życia Ewangelią – to Ona przecież wyruszyła z pośpiechem, aby pomóc Elżbiecie. Ksiądz biskup wezwał również do głębszej współpracy świeckich z duchownymi: 'Świecki nie jest gorszy od duchownego, a duchowny od świeckiego (…). Nie bądźmy obojętni! Zróbmy dla drugiego to, co można. Nie mów, że chcesz coś zrobić, czy nawet że to zrobisz. Po prostu zrób” – kończył swoje kazanie katowicki metropolita.

Po apelu natomiast odbył się Wieczorek Maryjny. Uczestnicy mogli wysłuchać koncertu chóru sanktuaryjnego i wspólnie oddawać cześć Bogu przez Maryję.

 

Źródło: Br. Kacper Grabowski CSsR

 

Exit mobile version