Mistrzowski recital fortepianowy odbędzie się w 83. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Przed melomanami zaprezentuje się Maestro Janusz Olejniczak – pianista i pedagog, laureat i członek jury Konkursu Chopinowskiego.
Jak mówi dyrektor Centrum Paderewskiego Łukasz Gaj, ten wyjątkowy koncert przypada w wyjątkowym dniu.
– Recital tego znakomitego pianisty to będzie swoisty hołd w przypadającą w ten dzień rocznicę śmierci naszego patrona. Oprócz kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego usłyszycie państwo utwory Chopina, Liszta oraz Debussy’ego. Bardzo cieszy mnie fakt, że koncert ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy, że odbędzie się ona w naszej sali koncertowej. Raz jeszcze zapraszam do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
W związku z dużym zainteresowaniem występem Maestro Janusza Olejniczaka w Kąśnej Dolnej została udostępniona dodatkowa pula biletów.
Koncert odbędzie się w sali koncertowej 'Stodoła’ w sobotę 29 czerwca. Początek o godz. 18.00.
Janusz Olejniczak – pianista i pedagog, laureat i członek jury Konkursu Chopinowskiego. Należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów.
Urodzony we Wrocławiu, w 1970 roku był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Artysta koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel, Suntory Hall, Lincoln Center, Tonhalle w Düsseldorfie, czy Concertgebouw. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii.
Poza żelaznym repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Lutosławski, Górecki, Kilar). Występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Strugały, Charles’a Dutoit, Andrzeja Borejki, Grzegorza Nowaka, Jacka Kaspszyka. Od wielu lat współpracuje także z Markiem Mosiem i Orkiestrą Aukso.
Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Jest stałym gościem festiwalu 'Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.
Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów 'Pianista” Romana Polańskiego i 'Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego. Spośród wielu nagrań dokonanych dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina szczególną uwagę zwraca ukończony właśnie komplet mazurków na instrumencie z epoki.
Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Medalem Gloria Artis (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą 'Fryderyk”. W październiku 2015 roku rozpoczął stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.