Akademia Tarnowska została czwartą najlepszą uczelnią wyższą w kraju w kategorii uczelnie zawodowe. Tak wynika z najnowszego, jubileuszowego 25. Rankingu Perspektywy.
W rankingu Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych największa tarnowska uczelnia uplasowała się tuż za podium ze wskaźnikiem rankingowym 82,1 pkt. Tegoroczny wynik jest o jedną pozycję niższy niż z 2023 roku.
Jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej Piotr Kopa, uczelnia co prawda odczuwa lekki niedosyt, ale mimo wszystko z zadowoleniem podchodzi do tego wciąż wysokiego wyniku.
– Wśród sportowców jest takie powiedzenie, że czwarte miejsce jest najgorsze, bo tuż za podium. My mamy duszę sportową, chcielibyśmy rywalizować i czujemy pewien niedosyt, by nie powiedzieć rozczarowanie. Chociaż to chyba zbyt duże słowo, bo czwarte miejsce w kraju to wciąż powód do zadowolenia tym bardziej, że w południowo-wschodniej Polsce, myślę o województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, zachowaliśmy pozycję lidera. Jesteśmy najwyżej sklasyfikowaną uczelnią w tym typie. Również cieszy to, że niezmiennie od 9 lat, zgodnie z komunikatami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jesteśmy najchętniej wybieraną przez studentów uczelnią tego typu w kraju.
Teraz uczelnia jest na etapie analizowania wyników, które zostały utworzone wg nowej metodologii, co zresztą przedstawiciele Akademii Tarnowskiej uważają za główny powód spadku o jedno miejsce w rankingu.
Ranking Perspektywy uwzględnia ponad 30 wskaźników, które są pogrupowane na 7 kryteriów tj. potencjał dydaktyczny, siła naukowa, absolwenci na rynku pracy, warunki kształcenia, współpraca z gospodarką, prestiż czy umiędzynarodowienie.
– Noty, z których jesteśmy szczególnie mocno zadowoleni, bo były najwyższe, to maksymalną notę 100 procent otrzymaliśmy w kategorii siła naukowa. Kapituła bardzo wysoko oceniła nas także w kategorii wynagrodzenia absolwentów – to było ponad 96 procent. Jak również prowadzone kierunki studiów – ponad 93 procent. To nas bardzo cieszy. Wynagrodzenia studentów, to rozszerzenie wskaźnika ELA, czyli Ekonomicznych Losów Absolwentów. Ten wskaźnik pokazuje, jak absolwenci radzą sobie po studiach, wchodząc na rynek pracy. Widać z niego niezbicie, że nasi absolwenci nie mają żadnych problemów, żeby się odnaleźć na tym rynku i szybko po studiach znaleźć sobie miejsce stałego zatrudnienia
– dodaje Piotr Kopa.
W rankingu uczelni zawodowych na 6. miejscu została sklasyfikowana Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Ranking Perspektywy co roku jest przygotowywany przez Fundację Perspektywy. Jak informuje sama fundacja, jest on adresowany przede wszystkim do kandydatów na studia, który może im pomóc przy wyborze uczelni czy kierunku studiów. Jest on tworzony nieprzerwanie od 2000 roku.