Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Gmina Dębica musi zapłacić prawie półtora miliona złotych na rzecz Miasta Dębica, za niewywiązywanie się z zawartego w 2014 roku porozumienia międzygminnego dotyczącego organizacji transportu zbiorowego na terenie gminy Dębica.
Jak mówił w audycji Słowo za Słowo Dominik Malinowski zastępca wójta gminy Dębica to bardzo trudna sytuacja dla nowych władz i duże obciążenie dla gminnego budżetu.
Sprawa dotyczy sytuacji sprzed lat a dokładnie umowy międzygminnej na transport z Miejską Komunikacją Samochodową w Dębicy.
– W tej umowie była zawarta informacja o waloryzacji tego transportu, natomiast poprzednik nie zgodził się na waloryzację. W związku z tym ten wyrok nakazuje zapłacić waloryzację plus odsetki. Dwa dni temu puściłem przelew. To jest dla nas ogromy cios na początku kadencji.
Nowy wójt gminy Dębica i jego zastępcy zastali trudną sytuację budżetową związaną w wolnymi środkami.
– Startujemy jedynie z 47 tys. zł wolnych środków. Tyle nam zostawili poprzednicy. To wynika z tego, że 21 mln skumulowanej nadwyżki budżetowej, zaraz po wyborach zostało szybko rozdysponowane po różnych gminnych instytucjach, tak naprawdę, abyśmy nie mogli zarządzać. Teraz te pieniądze musiały zostać zapłacone w związku z tym ucierpią pewne inwestycje.
Przypomnijmy, że na mocy porozumienia Gmina Dębica, w oparciu o rzeczywisty koszt wozokilometra, zobowiązała się do sfinansowania ulg i zwolnień przewozowych oraz pokrycia kosztów na nierentownych liniach. Opłaty te za okres od marca do grudnia 2015 roku i od stycznia do grudnia 2016 roku nie były uiszczane, ponieważ ówczesne władze gminy nie zgadzały się z ustaloną kwotą wozokilometra. W 2021 roku Miasto Dębica złożyło pozew przeciwko Gminie Dębica. W toku postępowania biegły z zakresu transportu określił, że stawki za wozokilometr zostały wyliczone prawidłowo – zgodnie ze stawkami rynkowymi. Sąd wydał wyrok nakazujący Gminie Dębica uregulowanie należności. Złożono jednak apelację, która została odrzucona.
Wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny. W związku z tym Gmina Dębica musiała zapłacić zaległą kwotę wraz z odsetkami.