’Chorwacja w sercu Jana Pawła II’ – pod takim hasłem odbyły się w parafii Miłosierdzia Bożego warsztaty edukacyjne. Program warsztatów miał na celu przybliżyć młodym ludziom historię i kulturę Chorwacji, a także wpływ Jana Pawła II na tamtejszą społeczność.
Po oficjalnym rozpoczęciu, przywitaniu zaproszonych gości i uczestników, młodzież miała okazję wysłuchać wykładu dr Piotra Dudy. Opowiedział on m.in. o historii Chorwacji, a także całej ziemi bałkańskiej, o pielgrzymkach papieża Jana Pawła II w tamte rejony, oraz jaki wpływ miały one na kształtowanie się obecnej kultury chorwackiej. Co ciekawe, Chorwaci do dzisiaj nazywają Jana Pawła II 'naš papa’ – nasz papież.
Następnym punktem programu była lekcja języka chorwackiego przeprowadzona przez Natalię Szkarłat – absolwentkę studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku: język i kultura Słowian – język chorwacki. Sama Natalia podkreśla, że język bez kultury i historii nie istnieje, więc zanim młodzież przeszła do nauki konkretnych słów i wyrażeń, dowiedziała się nieco o wpływie wyżej wymienionych na kształtowanie się chorwackich zwyczajów i języka.
Po sporej dawce wiedzy wynikającej z pierwszych dwóch punktów programów, przyszedł czas na występ Katarzyny Gawendy – uczestniczki projektu, która zaśpiewała piosenkę Marko Perkovica Thomsona 'Ivane Pawle II’ po chorwacku. Młodzież z przyjemnością słuchała utworu i nagrodziła wokalistkę gromkimi brawami.
Zwieńczeniem artystycznej części warsztatów była wspólna nauka chorwackiego tańca, którego kroki przybliżyła Agnieszka Góra.
Agnieszka jest tancerką krajowej klasy mistrzowskiej w tańcach standardowych – klasy A. Specjalnie dla naszej młodzieży, zgłębiła wiedzę również na temat bałkańskich zwyczajów.
Okazuje się, że narodowe tańce chorwackie przede wszystkim są tańczone grupowo np. w jednym wspólnym kole, a nie tak jak u nas, w parach. Była to interesująca dawka wiedzy, a zarazem świetna zabawa, co przełożyło się na zaangażowanie i uśmiech na twarzach młodych ludzi, a także opiekunów projektu.
Ostatnim punktem warsztatów była degustacja regionalnej potrawy chorwackiej.
Dla młodzieży był to intensywny początek wakacji. Teraz pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na realizację drugiej części projektu, która będzie odbywać się już na ziemiach bałkańskich, podczas sierpniowego wyjazdu edukacyjno-patriotyczno-integracyjnego do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny.
Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Małopolskiego.
Posłuchaj uczestników: