‘Las barszczów sosnowskiego’. Coraz więcej zgłoszeń o niebezpiecznej roślinie wpływa do Straży Miejskiej w Tarnowie

photo 87908

fot. Straż Miejska w Tarnowie

Styczność z tą rośliną może być wręcz śmiertelnie niebezpieczna. W ostatnich tygodniach do Straży Miejskiej w Tarnowie wpływa coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców o tym, że zauważyli rosnący barszcz sosnowskiego.

Lokalizacje, w których interweniowali strażnicy miejscy to m.in. ulice: Komunalna, Strefowa, Romanowicza, czy w pobliżu przedszkola przy ul. Mehoffera.

– Ostatnie zgłoszenia mieliśmy na ulicach Komunalnej i Strefowej. Na tej drugiej było akurat bardzo dużo tego barszczu, można powiedzieć, że to był wręcz las barszczów sosnowskiego. Praktycznie co roku problem z tą rośliną występuje i stanowi bardzo duże zagrożenie. Najczęściej rośnie on w miejscach takich mało uczęszczanych np. na obrzeżach miasta

– mówi kierownik referatu porządkowego Straży Miejskiej w Tarnowie Aldona Świątek.

Letnie miesiące to czas, kiedy barszcz sosnowskiego zakwita i stanowi poważne zagrożenie w przypadku styczności z nim. W przypadku zauważenia rośliny należy to zgłosić do Straży Miejskiej w Tarnowie dzwoniąc pod numer 986. Funkcjonariusze zajmą się usunięciem zagrożenia.

Aldona Świątek przestrzega, że zetknięcie z rośliną może spowodować oparzenia II lub III stopnia.

– Barszcz sosnowskiego jest bardzo niebezpieczną rośliną, bo jest bardzo toksyczna. Nie podchodźmy do niej zbyt blisko, ponieważ wydzielające się z niej toksyczne substancje mogą poparzyć człowieka. Barszcz sosnowskiego jest bardzo często mylony z barszczem zwyczajnym. Są to rośliny do siebie podobne, natomiast barszcz sosnowskiego jest dużo wyższy i ma grubszą łodygę.

Po kontakcie z rośliną należy jak najszybciej przemyć skórę zimną wodą z mydłem, aby usunąć sok rośliny, unikać słońca do 48 godzin. Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny.

W przypadku poważniejszych objawów jak oparzenia, bąble należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W razie problemów z oddychaniem niezwłocznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

Barszcz Sosnowskiego dorasta do 4 metrów, przeciętnie ma 100 – 150 cm. wysokości. Roślina jest mylona z koprem albo arcydzięglem, ma charakterystyczny zapach związków kumarynowych oraz włoski na grubych łodygach, które produkują toksyczną substancję. Barszcz Sosnowskiego ma białe lub lekko różowe kwiatostany oraz liście o szerokości do 150 centymetrów i długości do 2 metrów. Łodyga ma małe fioletowe plamki.

Exit mobile version