Wielkimi krokami zbliża się 42. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. W Starym Sączu spotkali się Ci, dzięki którym pielgrzymi mogą czuć się bezpiecznie i mieć zapewnione wszystko, co potrzebne, aby spokojnie wędrować pod obraz Jasnogórskiej Pani.
Organizacyjne spotkanie odbyło się w Domu Pielgrzyma „Opoka” przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. I właśnie jego dyrektor, ks. Paweł Broński, to też dyrektor tarnowskiej pielgrzymki. Jako główny organizator przedstawił jej tegoroczne hasło, czyli „Żyję w kościele”.
– To hasło jest sprecyzowanie tego głównego hasła, czyli „Uczestniczę we wspólnocie kościoła”. To nam, wszystkim ochrzczonym uświadamia, że każdy z nas żyje w kościele z Chrystusem i spotyka się z Nim na co dzień w różnych formach, w modlitwie, w sakramentach świętych. Tej obecności chcemy w szczgólności doświadczyć podczas wędrówki z Tarnowa na Jasną Górę.
Bardzo ważną rolę będą, jak co roku, pełnić przewodnicy grup, których łącznie jest 26. Jednej z nich, czyli grupie rodzinnej Św. Justa, będzie dowodził ks. Damian Pitwor z parafii Tęgoborze. Jakie będą jego zadania?
– Głównie jest to kwestia organizacyjna. Jeśli chodzi o kwestie przyziemne, ale też o kwestie duchowe, czyli duchowe prowadzenie pielgrzymów z księżmi współpracownikami. Później jest jeszcze kwestia dogrania wszystkiego przed wyjazdem, a później roliczenia się ze wszystkimi i uporządkowania tych spraw tak, żeby, mówiąc potocznie, było dobrze.
O wyżywienie zadba wikariusz parafii w nowosądeckich Biegonicach, ks. Bogusław Tokarz. Jak powiedział radiu RDN Nowy Sącz, pielgrzymi nie muszą się obawiać, że będę iść głodni.
– Mogę zapewnić pielgrzymów, że już chleby są zamówione, a piekarnia, która nas zazwyczaj obsługuje, zgodziła się też na to w tym roku. Będzie też herbata. Wszystkie potrzebne rzeczy będą w sklepikach i samochodach obsługujących pielgrzymów, bo z nimi też już mamy umowę. Skupiamy się też na dzieciach, bo w tamty roku było ich około 700. Jak zawsze będziemy im wręczać jakieś niespodzianki i upominki.
Nieceniona jest też rola sekretarek poszczególnych grup. W tej 12. im. św. Michała Archanioła z Dębicy, rolę tę spełniać będzie Izabela.
– To jest więcej pracy, niż wielu się może wydawać, bo każdego pielgrzyma oraz osoby funkcyjne trzeba zapisać. Trzeba dbać o finanse grupy. Należy też zrobić charakterystykę grupy, czyli ile jest sióstr, brać, kto jest najmłodszy, kto najstarszy, czy ile jest dzieci. Ta charakterystyka jest później czytana przez księdza przewodnika na Jasnej Górze.
42. Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyruszy 17 sierpnia. Pątnicy będę maszerować do Jasnogórskiej Pani 9 dni. Zapisy na pielgrzymkę trwają do końca lipca w parafiach. Później będzie można to jeszcze zrobić indywidualnie.