Jak AI wpływa na rynek pracy i jego rozwój?

zaproszenie wzor page 0001

Czy sztuczna inteligencja stanie się konkurencją dla człowieka? Czy może być wykorzystywana dla poprawy warunków pracy? Będzie o tym mowa podczas konferencji, która odbędzie się w Krakowie pod patronatem radia RDN Małopolska.

Odbędzie się ona pod hasłem 'Transformacja Państwowej Inspekcji pracy w XXI w. – rewolucja czy konieczność?’ Celem spotkania jest analiza nowoczesnego wymiaru ochrony pracy w kontekście rozwoju i wpływu AI.

Konferencja odbędzie się we wtorek 25 czerwca o godz. 10.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym 'Kotłownia’ w Krakowie. Jej organizatorami są Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie i Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Podczas konferencji przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Dozoru Technicznego i pracownicy naukowi Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego analizować będą między innymi zagadnienia: jak AI wpływa na rynek pracy i jego rozwój? Czy sztuczna inteligencja stanie się konkurencją dla człowieka? Jakie zastosowanie znajduje obecnie? Czy może być wykorzystywana dla poprawy warunków pracy? Jak nią zarządzać, by była sprzymierzeńcem i nie wymknęła się spod kontroli? Jak powinny zmienić się organy nadzoru i kontroli, by skutecznie dbać o dobrostan pracownika?

Obecnie rynek pracy przechodzi głęboką transformację – zdolności analityczne i twórcze, szybki czas działania, umiejętności adaptacji i elastycznego podejścia do pracy stają się dodatkową wartością pracownika. Coraz więcej firm wprowadza nowe technologie w celu przyspieszenia procesów produkcyjnych, analizy danych i usprawnienia zarządzania zasobami ludzkimi. Przyspieszenie produkcji powoduje niekiedy, że niektóre stanowiska pracy stają się zbędne – co może budzić społeczne obawy.

W tym samym procesie powstają jednak nowe miejsca pracy, wymagające umiejętności związanych z programowaniem, analizą danych czy zarządzaniem. Dla ludzi oznacza to konieczność ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz dostosowywania się do zmiennych warunków rynkowych.

Wobec Państwowej Inspekcji Pracy i pracodawców nowy sposób zarządzania i metamorfoza rynku pracy stawiają nowe wyzwania, o których będzie okazja porozmawiać podczas konferencji.

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy

Exit mobile version