Jaka będzie przyszłość Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej? 'Rozważamy różne scenariusze’

299485014 485205486710956 6938248914549732435 n

fot. dwdjt.pl

Dalsze funkcjonowanie Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej w dotychczasowej formie jest mocno zagrożone. W przypadku braku uzyskania ministerialnego dofinansowania działalności ośrodka, powiat tarnowski zamierza zdecydowanie zmienić charakter tego miejsca i świadczenia w nim usług.

Po raz kolejny powraca temat dalszego funkcjonowania Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Ministerstwo edukacji już od poprzedniego roku nie finansuje tego typu placówek, co oznacza, że powiat musi przeznaczać środki na ten cel z własnego budżetu.

Jak wskazywał w rozmowie Słowo za Słowo starosta tarnowski Jacek Hudyma, samorząd cały czas próbuje przekonać resort edukacji do zmiany swojej polityki, gdyż powiatu nie stać na dokładanie do ośrodka z własnych funduszy.

– Wykonujemy już ostatnie działania, jeśli chodzi o przekonanie ministerstwo edukacji i powrót do subwencji oświatowej. Napisaliśmy pismo, a w tej chwili czekam na umówienie spotkania z małopolską kurator oświaty, dotyczące przedstawienia sytuacji, ogólnie mówiąc, domów wczasów dziecięcych. Tutaj trzeba powiedzieć jasno, to jest koszt bezpośrednio z naszego budżetu, jeżeli nie mamy subwencji oświatowej, między 1,5 a 2 miliony złotych. To jest bardzo duża kwota, którą obecnie, przy tej sytuacji budżetowej samorządów, nie jesteśmy w stanie udźwignąć.

W związku z tym powiat tarnowski rozważa zakończenie działalności ośrodka w jego obecnym charakterze i przekształcenie go częściowo w formę komercyjną, a przy tym tworząc Dom Samotnej Matki czy dom dla osób z autyzmem.

– Są pewne propozycje, dotyczące możliwości uruchomienia Domu Samotnej Matki. W tej chwili już uruchomiliśmy procedurę rozeznania tematu dofinansowań i warunków, które muszą być spełnione, jeśli chodzi o pozwolenia na uruchomienia tego domu. Również robimy rozeznanie odnośnie domu dla osób z autyzmem, który by ewentualnie funkcjonował w tym miejscu. Część też zostawilibyśmy na zasadzie domu wczasów dziecięcych komercyjny, ponieważ jest to obiekt, który spełnia wymogi do tego typu placówki. Przecież mamy tam boiska sportowe, basen letni i piękne tereny przyrodnicze. Tutaj też trzeba podkreślić, że większość uczestników DWD to jest młodzież z Krakowa czy Śląska, dlatego też trudno, byśmy wyłącznie my wykładali środki dla tej grupy.

Powiatowi urzędnicy w ostatnich dniach wizytowali różnego rodzaju obiekty, zajmujące się osobami ze spektrum autyzmu, by dowiedzieć się, jak prowadzić taką placówkę.

– Pierwsze wrażenia są dość takie trudne do oceny. To są naprawdę wyjątkowo skomplikowane, ale i kosztowne inwestycje. Z jednej strony czekałoby nas dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, a z drugiej utrzymanie. To właściwie jest utrzymanie jeden do jednego, czyli każda taka osoba niepełnosprawna musi mieć opiekuna całodobowo. Dlatego rozważamy wszystkie możliwości, a też dużą rolę będą odgrywały środki, które będziemy mogli pozyskać

– mówi starosta Jacek Hudyma.

W Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej wypoczywają dzieci nie tylko z powiatu tarnowskiego, ale i całej Polski. Każdego roku ośrodek przyjmuje około 3 tys. uczniów, którzy przyjeżdżają tu na kolonie letnie, zimowiska, a także w trakcie roku szkolnego na tzw. zielone i białe szkoły.

Ewentualna zmiana profilu obiektu w Jodłówce Tuchowskiej miałaby nastąpić od 1 stycznia 2025 roku. Wszystko jednak zależy od uzyskania środków zewnętrznych na stworzenie planów, a później kompleksową modernizację.

Exit mobile version