Mimo że sezon wakacyjny jeszcze przed nami, to w tarnowskim Centrum Informacji Turystycznej już widać, że pod względem turystycznym to będzie dobry rok.
Miasto pod górą św. Marcina odwiedza coraz więcej osób. Jak wynika z danych tarnowskiego CIT-u, są to nie tylko Polacy, ale także Włosi, Czesi czy Hiszpanie. Zabytki na terenie miasta odkrywają również Azjaci.
– Tarnów ma podobną tkankę zabytkową jak Kraków, Praga, Wiedeń. Jeżeli chodzi o to, co się podoba, to tu w zależności od tego, jakiego mamy turystę. Azjaci, ale również Francuzi to są osoby, które podróżują Szlakiem Architektury Drewnianej, interesują ich kościółki, cerkiewki, ale również takie zabytki jak spichlerz w Ryglicach. Niekwestionowanym liderem jest oczywiście Zalipie. Bima, czy cała ta część ul. Żydowskiej czy Wekslarskiej robi klimat takiego Kazimierza, ale mniej zatłoczonego jak w Krakowie, to też jest nasz atut, bo właśnie turyści zauważają i doceniają, że Tarnów jeszcze nie jest jeszcze tak odkryty, jak Kraków, nie jest jeszcze tak zadeptany jak Kraków i spokojnie można zwiedzać, usiąść w restauracji, napić się kawy
– mówi dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji Marcin Pałach.
Jak dodaje, mieszkańcy Tarnowa i regionu coraz chętniej odpowiadają na potrzeby turystów i otwierają przed nimi swoje domy czy mieszkania.
– W Tarnowie powstało mnóstwo apartamentów, które można wynająć na portalach rezerwacyjnych i jak przeglądniemy te oferty, to ok. 30 do 50 takich miejsc jest w Tarnowie. Widać, że to się rozkręca praktycznie z tygodnia na tydzień ich przybywa. W weekend przy Bożym Ciele, na jednym z portali pojawiła się informacja, że wszystkie pokoje w Tarnowie zostały wyprzedane. To też świadczy o tym, że to zainteresowanie jest coraz większe.
Tylko od początku tego roku w Tarnowskim Centrum Informacji pojawiło się blisko 20 tys. osób. To o 100% więcej, niż w ubiegłym roku. Rekord padł w weekend majowy, wtedy Tarnów odwiedziło ponad 3300 turystów.
Bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród odwiedzających, jak i mieszkańców, cieszą się Spacerki po Tarnowie. Te ruszą już w sobotę 22 czerwca i potrwają do 1 września.
Miasto w ciągu tygodnia można bezpłatnie zwiedzać enomeleksem, w weekendy enomeleks wozi pasażerów po regionie.
Turystycznym hitem okazał się też tarnowski Szlak Maszkaronów. Tylko w ciągu 1,5 miesiąca rozdano ok. 10 tys. map, które prowadzą po tej turystycznej nowości.