Nadchodzą pierwsze w tym roku upały. Przez najbliższe dwa dni temperatura będzie sięgać do nawet 32 stopni Celsjusza. W związku ze zbliżającym się gorącem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia dla Tarnowa oraz okolicznych miejscowości, przestrzegające przed upałami.
Najwyższe temperatury pojawią się dziś (18.06) około godziny 12:30 i potrwają do środowego (19.06) wieczora. W dzień będzie to od 30 do 32 stopni Celsjusza, a w nocy minimalna temperatura wyniesie od 17 do 19 stopni.
Wobec tego służby apelują, aby zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Gorące dni sprzyjają wypadom na wodę, aby się schłodzić. W związku z tym policja apeluje, żeby tam zachować szczególną ostrożność, bo do tragedii nie wiele potrzeba.
– Woda jest żywiołem, ona nigdy nam nie wybaczy. Kąpmy się w miejscach do tego wyznaczonych, tam gdzie jest ratownik. Starajmy się unikać takich miejsc jak Dunajec, która jest górską rzeką. Wydawałoby się, że to się nie powinno wydarzyć, a w ubiegłym roku w Dunajcu życie straciło kilka osób. Pamiętajmy też, że nawet jeśli się będziemy bawić na ‘Rivierze Radłowskiej’, to tam są również miejsca, gdzie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Na tym zbiorniku wodnym również dochodzi do tragedii. Kąpmy się i bawmy, ale róbmy to z głową i bezpiecznie
– mówi asp. szt. Paweł Klimek z tarnowskiej policji.
W trakcie dużych upałów osoba dorosła powinna w ciągu doby pić od 3 do 4 litrów płynów. Dzieci od 2 do 3 litrów. Warto także stosować kremy z filtrem oraz unikać spożywania alkoholu.
Tak wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Należy pamiętać, że w miejscach mocno zurbanizowanych, w centrach miast, temperatura będzie dużo wyższa. Zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się udarem słonecznym, przegrzaniem organizmu, czy odwodnieniem.
Szczególnie niebezpieczny może być udar słoneczny, a w trakcie słonecznych dni wzrasta ryzyko jego wystąpienia. Pielęgniarz systemu dyspozytorni medycznej Tarnów Konrad Kluzik tłumaczy jak go rozpoznać.
– Szczególnie narażone na przegrzanie, czyli udar słoneczny są osoby chore na cukrzycę, otyłe, z problemami sercowo-naczyniowymi, będące pod wpływem alkoholu i osoby stosujące niektóre leki np. moczopędne oraz antydepresyjne. Ryzyko wystąpienia udaru słonecznego związane jest również z wiekiem, częściej występuje u dzieci i osób starszych. Objawami udaru słonecznego są: pragnienie, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, później pojawiają się problemy z chodzeniem i mówieniem, a w skrajnych przypadkach dochodzi do drgawek, zaburzeń widzenia oraz utraty przytomności. Osoby z udarami możemy rozpoznać m.in. po zaczerwienionej twarzy oraz bladej i zimnej skórze.
W przypadku wystąpienia udaru należy niezwłocznie zadzwonić pod numer 999 lub 112 i wezwać karetkę pogotowia. Jednak do czasu przyjazdu ratowników medycznych, sami prostymi czynnościami możemy pomóc osobie poszkodowanej.
– Chorego należy przenieść w zacienione i najlepiej chłodne miejsce, rozpiąć ubranie, ochłodzić głowę oraz klatkę piersiową wilgotnymi okładami. Nie zlewamy go wężem z zimną wodą i nie wsadzamy pod zimny prysznic, stosujemy chłodne oraz wilgotne okłady. W następnej kolejności podajemy choremu płyny, najlepiej wodę. Nie wolno wówczas podawać żadnych leków przeciwgorączkowych, napojów z kofeiną i tym bardziej napojów z alkoholem. Należy mierzyć temperaturę chorego, najlepiej co 10 minut. Obniżamy ją do wartości 38 stopni, jeśli ona zejdzie do tej wartości to możemy przerwać chłodzenie ciała. Jeśli osoba z udarem jest przytomna i ma czerwoną twarz to układamy ją w pozycji półleżącej. Natomiast jeśli straciła przytomność, ale oddycha i ma wyczuwalne tętno, to układamy ją w pozycji bocznej bezpieczniej ustalonej. Oczywiście w międzyczasie wzywamy zespół ratownictwa medycznego, który przyjedzie i udzieli nam fachowej pomocy. Wiadomo, że jeżeli taka osoba przestanie oddychać, to również wzywamy pogotowie i przystępujemy do masażu serca.
W upalne dni trzeba pamiętać także o zwierzętach i dopilnować, aby miały stały dostęp do wody, bo u nich również może dojść do przegrzania organizmu.