Moc atrakcji podczas integracyjnego pikniku sprawiła, że plac przy Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie wypełnił się po brzegi całymi rodzinami. Były m.in. występy artystyczne, warsztaty, smaczne jedzenie i całe mnóstwo innych zajęć zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.
Przybyli na piknik przyznawali, że świetnie się bawią.
– Jest cudownie, nie spodziewałam się, że będzie tutaj tak dużo atrakcji. Wraz z synem założyliśmy takie specjalne okulary VR i mogliśmy przez nie oglądać Paryż. Zrobiliśmy sobie przypinki, pomalowaliśmy twarze, a teraz jemy sobie przepyszny barszcz. – Zjadłem ogórki, występowałem na scenie i losowałem w loterii. – Jest super, fajnie, ciekawie. – Atmosfera jest super, wszystko bardzo ładnie przygotowane, pogoda się udała, więc jak dla mnie wszystko na plus. – Dobrze się tutaj czujemy i bawimy. – Najbardziej spodobało mi się malowanie rysunków i występy!
Wydarzenie miało nie tylko charakter rodzinny, ale również integracyjny dla społeczności ukraińskiej mieszkającej w Tarnowie. Wobec tego ze sceny wybrzmiało wiele ukraińskich utworów, można było zasmakować tamtejszej kuchni, czy porozmawiać z paniami, które szyją np. siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy, którzy walczą na froncie.
Jak przyznają zamieszkujący w Tarnowie uchodźcy z Ukrainy, dzięki takim wydarzeniom mogą się tutaj poczuć lepiej.
– Może coś zjeść, spróbować malowania twarzy, są baloniki, sztuczne tatuaże, śpiewają i jest tutaj fajna atmosfera. – Możemy nie tylko siedzieć w domach, ale coś zrobić z dziećmi i kogoś tutaj poznać, jest super. – Może nie czuję się tutaj jak w domu, ale jest bardzo miło, mogę usłyszeć swój język, spotkać nowych ludzi, są śpiewane nasze piosenki, więc jest bardzo miło. – Jest bardzo dobrze, jest dużo ludzi, wesoło i mogę sobie chodzić, biegać i bawić się.
Natomiast organizatorka wydarzenia dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Beata Kania przyznaje, że to pierwsze takie wydarzenie, które wpisuje się w działania instytucji na rzecz uchodźców z Ukrainy.
– Biblioteka od samego początku bardzo intensywnie włączyła się w pomoc osobom, które tutaj przyjechały zmuszone emigrować ze swojego kraju, po napaści przez Rosję. Bardzo dużo tych działań prowadziliśmy, na początku była to przede wszystkim pomoc materialna, ale z czasem chcieliśmy też pomóc tym ludziom w zupełnie innych sferach. Stąd tak wiele inicjatyw dla nich zorganizowaliśmy. Generalnie dużo tych działań do nich kierujmy i widzimy, że oni się z nami integrują.
Podczas pikniku pojawiły się także służby mundurowe, a uczestnicy mogli np. nauczyć się od ratowników medycznych podstaw pierwszej pomocy. Poza tym można było założyć okulary VR, wziąć udział w loterii, konkursach, czy pograć w gry planszowe lub wyciszyć się przy książce.
Głównym motywem pikniku były ‘Latawce do Wolności’, czyli konkurs właśnie na najpiękniejsze latawce. Wykonane prace symbolizowały przesłanie wydarzenia, czyli apel o pokój.