Ponad 39 tys. 350 zł – tyle pieniędzy udało się zebrać na hospicjum Via Spei w trakcie trwania akcji edukacyjno-charytatywnej 'Tulipany’, w której wzięło udział niemal 40 szkół, przedszkoli i żłobków z regionu tarnowskiego. Podczas czwartkowego (13.06) spotkania podsumowującego akcję, był czas podziękowania i nagrodzenie najbardziej aktywnych placówek edukacyjnych oraz ich uczniów.
Jak mówili młodzi wolontariusze, zaangażowali się w tę szczytną akcję, bo chcieli pomóc drugiemu człowiekowi, będącemu w potrzebie.
– Jest takie słynne powiedzenie, że dobro zwraca się w najbardziej nieoczekiwanych momentach i uznałem, że to jest właśnie odpowiednia chwila, żeby uzbierać pieniądze w szkole i wspomóc tych ludzi. Chodziliśmy z puszką hospicjum i przebraniem 'kromki chleba’ i bardzo dużo ludzi się w to angażowało. – Zaangażowałam się, żeby pomóc komuś, bo to sprawia dużo radości. – Lubię pomagać, tak że biorę udział we wszystkich tego typu akcjach. – W szkole mieliśmy kiermasz. Kto chciał to przyniósł różne rzeczy. Kupowaliśmy losy i dostawaliśmy jakieś fanty. Mieliśmy też drewniane aniołki, które sprzedawaliśmy. – Pomaganie to jest coś dobrego, a w przyszłości może też nam się to przydać. Chodziliśmy i sprzedawaliśmy ludziom tulipany. Byli bardzo chętni do pomocy, nawet się dopytywali o co chodzi. – Wzięliśmy udział, ponieważ lubimy pomagać i to ma bardzo dobry wpływ, by rozprzestrzeniać wśród młodzieży wspieranie takich akcji. Myślę, że to jest bardzo wartościowe i wpłynie na naszą przyszłość. – U nas w szkole głównie był prowadzony kiermasz, gdzie były sprzedawane papierowe tulipany, które sami robiliśmy. Mieliśmy też cukierki i lizaki. Oprócz tego, do akcji można było się dołączyć, tam gdzie staliśmy, czyli pod Klasztorem. Dużo było chętnych.
Prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech, przekazuje, że zebrane środki w całości zostaną przekazane na zakup najpotrzebniejszych sprzętów i środków do hospicjum.
– To są rożne rzeczy, a lista cały czas się zmienia. Potrzebujemy kupić dodatkowe materace, wózki, sterylizator, kolejny generator prądu, bo gdyby się okazało, że jest przerwa w dostawie prądu, to musimy zapewnić dodatkowe źródło. Ponadto różnego rodzaju drobny sprzęt do opieki nad pacjentami. Ponieważ lista jest długa, to musimy dopiero przedyskutować co jest teraz do zakupu. Na pewno na kolejnym takim spotkaniu pokażemy, co za tę kwotę zakupiliśmy.
Wśród wolontariuszy najwięcej zebrały szkoły, przedszkola i żłobki z gminy Zakliczyn. Burmistrz Dawid Chrobak, który w podziękowaniu otrzymał 'Złotego Anioła’ Fundacji Kromka Chleba przekonywał, że jest to wspólne dzieło wielu osób.
– Myślę, że tego 'Złotego Anioła’ Fundacji Kromka Chleba w Tarnowie powinni otrzymać wszyscy wolontariusze, którzy włączyli się w tę akcję – od dzieci w żłobku, przez młodzież szkolną, aż po seniorów, którzy się zaangażowali. Ponad 15 tysięcy złotych zebranych w ramach kwietniowej akcji pozwala twierdzić, że jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za to, aby hospicjum Via Spei w Tarnowie funkcjonowało. Przecież to jest pomoc drugiemu człowiekowi. Tutaj do opieki hospicyjnej trafiają mieszkańcy nie tylko Tarnowa, ale całego regionu, dlatego otwarcie swoich serc na potrzeby tych osób jest bardzo istotne.
Po spotkaniu podsumowującym akcję, miały miejsce warsztaty dla pacjentów hospicjum autorstwa Magdaleny Koperskiej pt. 'Słowa zaklęte w drzewach’ z udziałem Conrado Moreno, dziennikarza i konferansjera.
– Pomysł jest taki, żeby porozmawiać o rzeczach, które są najważniejsze, czyli o emocjach. Skoro jest nadzieja, to piękne, budujące emocje, w obliczu trudnych sytuacji. Jak wiemy, spotykamy się w hospicjum, są wśród nas pacjenci w bardzo różnych stanach zdrowotnych, często bardzo już skomplikowanych rozdziałach swojego życia, które są bolesne dla nich i dla rodzin. Dlatego w tym przypadku myślę, że najważniejsze jest to, żeby poczuć, że jesteśmy razem i rozmawiamy. Myślę, że o hospicjach powinno się mówić więcej, jako takiej przestrzeni, w której można zdobyć profesjonalną opiekę medyczną. Bliscy mogą być też otoczeni pomocą psychologiczną. Dlatego to nie jest taka przestrzeń trudna, gdzieś tam na marginesie naszego życia bolesna, tylko powinna być przestrzenią pełną życia i nadziei.
Hospicjum Via Spei w Tarnowie oficjalnie działa od 22 stycznia 2024 roku. Znajduje się tam ponad 29 pacjentów.
W budynku o powierzchni 1800 m2 znajduje się 19 pokoi jedno- i dwuosobowych – każdy z własną łazienką i aneksem kuchennym. W hospicjum przy ul. Bystrej 17 działają dwie poradnie; Poradnia Leczenia Bólu i Poradnia Medycyny Paliatywnej.