Akademia Tarnowska organizatorem międzynarodowej wystawy plakatów studenckich

event cover

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki, a zwłaszcza plakatów. Niemal 200 plakatów o różnej tematyce zostanie zaprezentowanych na międzynarodowej wystawie 'Konfrontacje Plakatu Studenckiego 2024′, organizowanej już po raz kolejny przez Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.

Jak mówi dr Bartłomiej Bałut z Katedry Grafiki Wydziału Sztuki AT, tematyka wystawy będzie bardzo różnorodna i każdy oglądający znajdzie w niej coś dla siebie.

– Spektrum jest bardzo szerokie. Są to plakaty kulturalne, plakaty do wydarzeń, również prace poświęcone bieżącym problemom społecznym. Studenci mocno przeżywają to, co się dzieje na świecie i to widać. Widać również niestety i wojnę czy np. problemy związane z tolerancją. To jest bardzo ciekawe, bo przegląd jest od wesołych, żartobliwych plakatów po te najpoważniejsze. Tak że to jest też element tej tzw. 'Konfrontacji’.

Zdaniem wykładowcy, głównym celem wystawy jest przegląd aktualnych trendów rozwoju plakatu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

– Chodzi o to, żeby zestawić różnego rodzaju koncepcje programowe. Plakat jest taką bazą. Wielu studentów Akademii Tarnowskiej szlifuje swoje pierwsze umiejętności graficzne właśnie na plakacie. To jest takie kompendium. Jeżeli się umie dobrze zaprojektować plakat, jeżeli się rozumie metaforę, poetykę tego medium, to później o wiele łatwiej jest projektować formy graficzne. Dlatego też pokazanie różnic programowych i tego w jaki sposób prowadzący zajęcia profesorowie Akademii i innych uczelni artystycznych formatują jest bardzo interesujące, bo to nie wygląda jednakowo. Te pracownie mają swoje charakterystyczne rysy wizerunkowe.

Dr Bartłomiej Bałut podkreśla, że tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i trudno było wybrać te prace, które ostatecznie znajdą się na wystawie. Selekcja była wieloetapowa, ale w końcu udało się wybrać te, które zdaniem kapituły, najbardziej oddają emocje ich autorów. Wśród nich znają się plakaty tarnowskich studentów.

– Mamy plakaty również studentów naszej Akademii, ale formuła jest bardzo szeroka. Nie jest to formuła, gdzie studenci sami przesyłają prace. Prace są najpierw selekcjonowane przez pracownie wyższych szkół artystycznych czy akademie sztuk pięknych. Te pracownie, które prowadzą zajęcia z plakatu, wybierają sobie prace studentów najpierw do pierwszej selekcji. Do nas dotarło aż 852 plakatów z 12 krajów, nie tylko statyczne, czyli drukowane, papierowe, które widzimy na ulicach, ale również plakaty animowane do publikacji w mediach cyfrowych.

Wernisaż wystawy rozpocznie się w piątek o godzinie 18.00 w Tarnowskim Centrum Kultury. Przed wernisażem, odbędzie się spotkanie z Martyną Wędzicką-Obuchowicz, projektantką identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji Konfrontacji. Spotkanie poprowadzi Maja Starakiewicz.

Cała wystawa będzie dostępna przez miesiąc (do 27 lipca) na płycie tarnowskiego Rynku.

Exit mobile version