To szansa dla osób, które cierpią z powodu sztywności i bólu palca. O tym jak tego typu schorzenie może przekreślić życiowe plany przekonał się pewien sportowiec z okolic Tarnowa. Na szczęście medycyna ciągle nas pozytywnie zaskakuje.
Zespół lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej Szpitala im. Rydygiera w Brzesku pod kierownictwem dra n. med. Jakuba Florka przeprowadził nowatorski zabieg w skali kraju i Europy w zakresie chirurgii ręki z użyciem protezy. Pacjentem był 43-letni mężczyzna, który zranił rękę na pile tarczowej. Dziś można mówić o sukcesie zabiegu, bo pacjent nie cierpi z powodu dużego bólu i odzyskał sprawność palca.
Dr Jakub Florek, który był gościem programu Bez Skierowania powiedział, że do tej pory tacy pacjenci mieli dwa wyjścia – albo życie z bólem i niesprawnym palcem, albo amputację palca.
– Mówimy o protezie, która została zaimplantowana młodemu pacjentowi, młodemu sportowcowi, po urazie. Była to popularna cyrkulatka. Piła weszła do stawu, no i omal nie amputowała palca. Koledzy w szpitalu, na izbie przyjęć prawidłowo zaopatrzyli ten uraz, natomiast niestety tego typu uraz nie pozwala odtworzyć stawu, dlatego że jeżeli coś jest zniszczone przez piłę to ciężko się to rekonstruuje. Nie ma takich możliwości w obecnych czasach.
Proteza przypominająca wyglądem małą baterię do zegarka pozwoliła przywrócić funkcje palca i całej dłoni młodemu mężczyźnie.
– Ten zabieg sprostał jego oczekiwaniom, czyli oprócz tego, że dolegliwości bólowe zmniejszyły się, nie ustąpiły całkiem, ale zmniejszyły się, to zakres ruchomości tego stawu jest na tyle zadowalający dla niego, że wrócił normalnie do życia. Było to pourazowe uszkodzenie i pourazowe zmiany zwyrodnieniowe. Palec był dodatkowo sztywny. Przez to, że zastosowaliśmy połowiczą protezę, czyli zostawiliśmy część stawu pacjenta, a w część stawu zaimplantowaliśmy implant sztuczny, dało to możliwość zachowania więzadeł – to jest bardzo ważne – i stabilność stawu, a jednocześnie dało możliwość zwiększenia ruchomości.
Tymczasem niedawno brzescy ortopedzi przeprowadzili kolejny nowatorski zabieg, który miał na celu odtworzenie zakresu ruchu drugiego palca lewej ręki u 69-latka. Mężczyzna uskarżał się na ból i ograniczenie ruchomości palca II ręki lewej na podłożu przewlekłych zmian zwyrodnieniowych. Do tej pory pomimo zastosowania żmudnej rehabilitacji ból i deformacja nasilały się, a ruchomość palca II ręki lewej praktycznie została zniesiona. Był to pierwszy zabieg przeprowadzony w Polsce.