Dwanaście finałowych utworów opowiadających o bł. Karolinie wybrzmiało w amfiteatrze leśnym w Machowej k. Pilzna. Podczas IX finału ogólnopolskiego konkursu wokalno-muzycznego ‘Z bł. Karoliną zaśpiewajmy’ swoje piosenki zaprezentowali soliści i zespoły, w tym dzieci, młodzież oraz dorośli.
– Nasza piosenka opowiada o Karolinie i gruszy, bo ona czytała pod tym drzewem dzieciom np. bajki i inne opowieści. Cieszymy się, że bierzemy udział w konkursie. Przygotowaliśmy się długo, najpierw uczyliśmy się tekstu, a potem mieliśmy dużo prób
– to Dziecięcy Zespół Groszki z Ochronki w Pilźnie, który zaśpiewał ‘Balladę o Gruszy’.
Utwór ‘Karolinka’ przygotował zespół ‘Przyjaciele Jezuska’, czyli przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Parafialnego w Mokrzyskach im. Błogosławionej Karoliny.
– Nasza piosenka opowiada o bł. Karolince, która była mądra, miła i miała dobre serce! Jest ona patronką naszego przedszkola i co roku jeździmy do Wał-Rudy i Zabawy, żeby spotkać
Gabriel Adamowicz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Błotnej w Tarnowie przygotował utwór, który opowiada o tym, że choć Karolina Kózka została błogosławioną, to za życia była również zwykłą dziewczynką.
– Mój utwór opowiada o zwykłej Karolince, która mieszkała w Wał-Rudzie i w trakcie I wojny światowej została zabita przez żołnierza. Ja często się do niej modlę, bo mi pomaga.
Podczas finału wystąpili wokaliści i zespoły m.in. z Tarnowa, Szerzyn, Łękawki, Pilzna, Jasła, Zabawy, Odporyszowa, Mokrzysk. Niektórzy specjalnie na to wydarzenie napisali własne utwory i przygotowali do nich własne aranżacje.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej oraz Rzemieślniczą Branżową Szkołę im. bł. Karoliny w Pilźnie.
Wicedyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia im. bł. Karoliny w Pilźnie Anna Smołucha mówi, że ideą zmagań jest promowanie postaci bł. Karoliny i zachęcanie do jej naśladowania.
– Chcieliśmy okazać trochę atencji naszej patronce, bo jako młoda dziewczyna stanowi wielki autorytet dla dzisiejszej młodzieży, która jest poszukująca. Wiadomo, że te wartości ewaluują i są dobierane do współczesnych czasów. Myślę, że takie festiwale jak ten szerzą nie tylko kult bł. Karoliny, ale i wartości, które ona reprezentowała.
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej ks. dr Andrzej Jasnos podkreśla, że tegoroczny konkurs ma za zadanie także zwrócenie uwagi na najważniejsze wartości.
– IX finał konkursu zbiega się z 25. rocznicą obecności św. Jana Pawła II w Starym Sączu. Konkurs w tym roku ma wymiar zwrócenia uwagi na te wartości, które są niezmienne, na życie ludzkie. Wskazuje na wartość każdego człowieka, który pojawia się na naszej drodze jako dar od Pana Boga. Zwraca też uwagę, że właśnie Pan Bóg jest obecny w życiu każdego człowieka, potrzeba tylko otwarcia się na Niego.
Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.