Krzyż to symbol naszej kultury ponieważ Europa została zbudowana na fundamentach kultury chrześcijańskiej – mówi wójt gminy Tarnów. Na antenie RDN Małopolska powiedział, że w jego urzędzie nie ma mowy o usuwaniu krzyży i innych symboli religijnych. Grzegorz Kozioł w programie Słowo za Słowo odniósł się do dyskusji toczącej się wokół usuwania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej.
Temat obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej wrócił ostatnio w debacie publicznej za sprawą zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który w ramach 'standardów równego traktowania’ zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.
Wójt gminy Tarnów, który jest także historykiem przypomniał, że krzyż jest symbolem nie tylko wiary, ale także zachowania pamięci narodowej.
– Dla osób wierzących nie ma ważniejszego symbolu jak krzyż, ale dla osób niewierzących pamiętajmy, że jest to symbol naszej kultury chrześcijańskiej ponieważ Europa została zbudowana na fundamentach kultury chrześcijańskiej, to tak jakbyśmy teraz niszczyli te fundamenty. Popatrzmy na inne cywilizacje. Państwo Islamskie, talibowie, gdy zwyciężali w Afganistanie i w innych państwach to od czego zaczynali? Od niszczenia symboli cywilizacji. My musimy pamiętać o tym z jakich korzeni się wywodzimy i tak pozostanie, tego już nie zmienimy.
Grzegorz Kozioł jasno zadeklarował, że Urzędzie Gminy Tarnów nie ma mowy o usuwaniu symboli religijnych.
– Dla mnie jest to absurd. Nie ma mowy, żebyśmy takie ruchy czynili w gminie Tarnów. Krzyż cały czas będzie wisiał. Podam też taki przykład, że jak teraz było ślubowanie radnych, to wszyscy z 21 radnych, którzy składali ślubowanie dopowiedzieli słowa 'Tak mi dopomóż Bóg’, choć nie musieli tego robić.
Do toczącej się ostatnio dyskusji wokół symboli religijnych nawiązał także biskup tarnowski Andrzej Jeż w uroczystość Bożego Ciała.
W homilii podkreślał, że nie istnieje coś takiego, jak światopogląd neutralny. 'Kiedy człowiek rodzi się na ten świat, to nie wchodzi w przestrzeń, która jest neutralna, która jest swoistą białą, niezapisaną niczym kartą, lecz wchodzi w przestrzeń nasączoną tradycją, kulturą i systemem wartości poprzednich pokoleń’ – mówił biskup tarnowski. Przypomniał także, że 'Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia każdemu wolność sumienia i religii, która realizuje się między innymi w prawie do publicznego manifestowania swojej religii’. Jako przykład podał tradycję procesji Bożego Ciała, która przemierza ulicami miast i wsi.