Zmiany w zasadach ortografii języka polskiego ułatwią czy utrudnią nam życie?

received 472334508640248

Zmiany w niektórych zasadach ortografii języka polskiego są potrzebne – oceniła dr hab. Małgorzata Pachowicz, prof. Akademii Tarnowskiej.

Od 1 stycznia 2026 roku ‘tarnowianin’ zapiszemy wielką literą, podobnie będzie np. z alejami Wolności – ‘aleje’ będą także pisaną wielką literą.

Razem napiszemy takie słowa jak nie lepszy czy niby artysta.

Kierownik Zakładu Filologii Polskiej, która była gościem Pulsu Regionu na antenie RDN Małopolska przyznaje, że zmiany, które wprowadziła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, ułatwią nam życie.

– To umożliwi każdemu z nas, którzy tworzymy teksty, którzy piszemy, skupienie się na trochę innych niż ortograficznych aspektach poprawności tekstu. Będziemy pewnie zwracać uwagę na stylistykę, na spójność tekstu, na te elementy, na których tak naprawdę powinniśmy skupiać uwagę. Będzie łatwiej pod warunkiem, że poznamy te zasady, bo nie ukrywam, że musimy tutaj od naszych dotychczasowych przyzwyczajeń, musimy po prostu przeczytać dokładnie, przeczytać ze zrozumieniem.

Wielką literą zapiszemy też nazwy orderów, medali, odznaczeń, nagród, tytułów honorowych.

Co zmieni się od 1 stycznia 2026 roku: https://pan.pl/rada-jezyka-polskiego-oglasza-najnowsze-zmiany-w-zasadach-polskiej-pisowni/

Cała rozmowa:

Exit mobile version