Choroby siatkówki oka – coraz większy problem Polaków (audycja z 28.05.2024)

Maria Ostafil

Maria Ostafil

Rośnie liczba osób z chorobami siatkówki oka. Są one niezwykle groźne, bo mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia widzenia lub całkowitej utraty wzroku. Do najczęściej występujących zaliczają się: zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), odwarstwienie siatkówki, retinopatia cukrzycowa.

Specjaliści zwracają uwagę, że istotna jest zarówno właściwa profilaktyka, jak i natychmiastowe reagowanie w razie pojawienia się nawet najmniejszych objawów mogących wskazywać na nieprawidłowości narządu wzroku.

Lek. Maria Ostafil, specjalista w dziedzinie okulistyki, Ordynator Oddziału Okulistyki w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie mówi, że wczesne postawienie diagnozy umożliwia skuteczne leczenie siatkówki oka i pozwala uniknąć utraty widzenia.

W programie Bez Skierowania zwracała uwagę na objawy, które powinny zaniepokoić.

– Pacjent często widzi, że faluje obraz, zaczynają się takie mroczki centralne, więc najlepiej żeby pacjent jak najszybciej z takimi nawet niewielkimi dolegliwościami zgłosił się do okulisty, a okulista mając teraz szereg przyrządów do dokładnego diagnozowania, czyli zobrazowania siatkówki – to jest badanie OCT, czyli tomografia oczna – w ciągu zaledwie 3 minut może sprawdzić czy ta siatkówka jest chora, czy rzeczywiście są te zmiany, jak głęboko i czy kwalifikuje się do leczenia.

Lek. Maria Ostafil podkreślała, że do skutecznej profilaktyki chorób siatkówki, zalicza się m.in. wykonywanie badań dna oka przynajmniej raz na dwa lata. Osoby z cukrzycą powinny takie badanie wykonywać nawet raz na pół roku.

Ważny jest także styl życia.

– Wiele od pacjenta zależy. Przede wszystkim mówimy o niepaleniu papierosów, pilnowaniu diety – jedzenie żywności nieprzetworzonej, to jest zdecydowanie polecane. Ciśnienie, cukier i cholesterol muszą być pod kontrolą. Internistyczne leczenie pewnych schorzeń jest bardzo ważne.

Specjalistyczna diagnostyka, umożliwia wykrycie schorzenia przed pojawieniem się pierwszych objawów i rozpoczęcie leczenia, które pozwoli całkowicie zatrzymać chorobę siatkówki lub w znacznym stopniu spowolnić jej rozwój.

Jedynym sposobem na leczenie wysiękowej, czyli mokrej postaci AMD (zwyrodnienia plamki żółtej) jest przyjmowanie leków w postaci zastrzyków. W przypadku odklejenia siatkówki konieczny jest zabieg chirurgiczny (witrektomii), który należy wykonać w ciągu maksymalnie.

Exit mobile version