Kim jest wabiarz i jakie skarby przyrodnicze kryje Pogórze? Radiowy wóz transmisyjny zaparkował w Ciężkowicach

Projekt bez nazwy 38

W Ciężkowicach zaparkował dziś (29.05) wóz transmisyjny RDN, skąd nadajemy program na żywo

Młodzież z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie poznaje dziś (29.05) dziką przyrodę Pogórza.

Jest to wspólna przygoda uczniów i radiowców. W Ciężkowicach zaparkował dziś (29.05) wóz transmisyjny RDN, skąd nadajemy program na żywo.

Przewodniczący Komisji Kultury, Tradycji, Promocji i Łowiectwa zarząd w Tarnowie Marcin Piotrowski, przekonuje, że Ciężkowice mają wiele do zaoferowania pod względem przyrodniczym. Na szczególną uwagę zasługuje tu Skamieniałe Miasto i znajdujący się w nim wodospad.

– Jest to niezwykle ciekawe miejsce, latem to jest wąska strużka, niemniej jednak w zimie, gdy jest mróz, ta woda zamarza i tworzy olbrzymi lodospad. Jeżeli mówimy też o przyrodzie, to muszę powiedzieć, że panuje tam bardzo specyficzny mikroklimat, przez co występuje tam wiele rzadkich gatunków roślin, mchów i porostów, które dzisiaj chcemy naszej młodzieży pokazać.

Sławomir Pawlikowski z Polskiego Związku Łowieckiego, który na od 30 zajmuje się wabiarstwem, co jak tłumaczy, wcale nie oznacza tylko polowania na zwierzęta.

– Można wabienia używać chociażby w fotografii, chociażby w obserwacji niektórych gatunków, ponieważ nie tylko wabimy gatunki łowne, na które polujemy, ale również wabimy gatunki chronione. Mam tu kilka instrumentów, bo są to instrumenty, wabiki, na których można naśladować pewne głosy, m.in. bażanta, czy jelenia.

Młodzież z ZSME w ramach tzw. ‘dzikich lekcji’ zwiedziła m.in. Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, a także Skamieniałe Miasto. Poznali tajniki rezerwatu przyrody, odkryli, jakie skarby się tu kryją, dowiedzieli się też, jak pracują myśliwi i w jaki sposób dbają o przyrodę.

Exit mobile version