Ponad 28-metrowa wieża dawnego zamku w Melsztynie, z której można zobaczyć panoramę całej okolicy, a nawet Tatry, staje się coraz większą atrakcją turystyczną. To jednak nie koniec samorządowych planów na odnowienie i uatrakcyjnienie tego terenu.
Od kilku miesięcy mieszkańcy regionu i nie tylko mają okazję zwiedzić odnowioną i powiększoną wieżę zamku w Melszynie. Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak w rozmowie Słowo za Słowo podkreślał, że odbudowa tego miejsca to był strzał w 'dziesiątkę’, ponieważ znacznie wzrosła atrakcyjność turystyczna regionu. Turyści, oprócz napawania się pięknymi widokami, mogą równocześnie poznać historię renowacji tego miejsca.
– Myślę, że turystów jest coraz więcej. Badamy ruch turystyczny, pytamy samych mieszkańców Melsztyna. Sam też często tam bywam i po prostu pytam osoby, które pojawiają się na terenie zamku w Melsztynie, skąd pochodzą. Jestem dumy, że realizacja tej inwestycji dobiegła końca, a dokładnie etap związany z odbudową wieży. Dzięki osobie Stanisława Kusiaka, pracownika Zakliczyńskiego Centrum Kultury, została tam wystawa, która pokazuje zmiany na tym zamku, jakie zachodziły w wyniku inwestycji. Są pokazane ruiny te najwcześniejsze, jeszcze z początku XX wieku i następnie przechodzimy przez kolejne okresy tego zamku.
Burmistrz dodaje, że ciągle powstają pomysły na jeszcze większą aktywizację melsztyńskiego zamku, jak i okolicznych mieszkańców. Prym w tym wiodą osoby z Koła Gospodyń Wiejskich 'Melsztyn’, które przygotowują dla odwiedzających zamek ofertę gastronomiczną.
– Bardzo ciekawa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Melsztynie, które utworzyło się w wybudowanej w ubiegłym roku świetlicy wiejskiej, niedaleko zamku. Tam właśnie panie i panowie z KGW serwują bardzo dobre, lokalne produkty, sam to widziałem. Zainaugurowano to w ubiegłym tygodniu. W niedzielę popołudniu można właśnie tam spotkać przedstawicieli KGW i skorzystać z kawy, herbaty, lemoniady, grilla, domowego ciasta – właściwie wszystkiego, co można wyprodukować w domu. To są naprawdę bardzo smaczne wyroby.
Do tej pory na prace związane z odbudową wieży zamku w Melsztynie wraz z dachem wydano 5 milionów złotych. 3,5 miliona złotych to środki pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ok. 150 tysięcy złotych stanowiła dotacja z Województwa Małopolskiego. Reszta pochodziła z budżetu gminy.
To jednak nie jest koniec planów inwestycyjnych związanych z zamkiem w Melsztynie. W planach jest m.in. odbudowa murów zewnętrznych, okalających całe wzgórze. W tej chwili przygotowywana jest dokumentacja projektowa. Ponadto mają być kontynuowane prace przy przyporze wieży zamku.