Jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób 2021 roku według magazynu 'Time’ odwiedziła Tarnów. Mieszkająca na stałe w Australii, urodzona w Tarnowie i wychowana w Przemyślu prof. Lidia Morawska przyjechała na zaproszenie prezydenta miasta. Podczas pandemii wraz z międzynarodową grupą naukowców doprowadziła do zmiany wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, zwracając uwagę, że wirus covid-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową.
Teraz naukowcy pod jej kierownictwem starają się zwrócić uwagę rządzących na jakość powietrza w instytucjach publicznych.
Jak mówi prof. Lidia Morawska, jakość powietrza w pomieszczeniach ma niebagatelny wpływ na zdrowie.
– Żaden kraj na świecie w tej chwili nie ma standardów jakości powietrza wewnętrznego, które byłyby prawem zalegalizowane. To jest sytuacja kompletnie absurdalna. Spędzamy wewnątrz ponad 90 procent czasu i wszystko może być w tym pomieszczeniu, nie mamy zielonego pojęcia, co jest. Ale jak to zrobić, jest bardziej skomplikowane nie ze względów naukowych, tylko ze względów całej logistyki.
Interdyscyplinarna grupa naukowców pod kierownictwem prof. Morawskiej, po blisko dwóch latach pracy, w kwietniu 2024 roku opublikowała wytyczne dotyczące standaryzacji jakości powietrza w pomieszczeniach instytucji publicznych.
Jak podkreśla prof. Morawska, w publikacji znalazły się cztery istotne parametry jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.
– Masa cząsteczek mniejszych niż 2,5 mikrometra, dwutlenek węgla, tlenek węgla tylko w pomieszczeniach, gdzie jest spalanie jakiekolwiek, albo jeśli koncentracja tlenku węgla na zewnątrz jest powyżej norm krajowych oraz wentylacja, stopień wentylacji, który jest łatwo mierzyć w budynkach wentylowanych mechanicznie, trochę trudniej w budynkach wentylowanych naturalnie.
Podczas swojej wizyty w Tarnowie, prof. Lidia Morawska zwiedziła ekspozycję Pasażu Odkryć oraz odwiedziła Akademię Tarnowską, gdzie odbywała się konferencja naukowa 'Człowiek w zdrowiu i chorobie’.
Lidia Morawska urodziła się w 1952 roku w Tarnowie, dorastała w Przemyślu. Absolwentka fizyki na UJ, naukowo pracowała również w Kanadzie. Od 1991 roku mieszka w Australii i pracuje w Queensland University of Technology w Brisbane. Jest także doradcą Światowej Organizacji Zdrowia oraz dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia.
W 2021 magazyn 'Time’ umieścił jej nazwisko na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Została wyróżniona w uznaniu jej zasług w walce z wirusem SARS-CoV-2. Przewodziła ona powołanej w 2020 grupie badawczej, złożonej z 239 naukowców z całego świata, która to badała rolę drogi kropelkowej dla rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Na podstawie efektów prac WHO zaktualizowała swoje zalecenia sanitarno-epidemiologiczne.